Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

мигрантска криза

Европската Унија со нов пакет санкции за Белорусија: На црната листа ставени 17 лица!

Европската Унија подготвува нов, петти пакет санкции за Белорусија, според кој на црната листа ќе бидат ставени 17 лица и 12 субјекти. ЕУ е насочена кон оние кои се вклучени, велат тие, во создавањето криза што резултираше со илјадници

Лукашенко излезе на прес-конференција во воена униформа и ја обвини ЕУ и Литванија за убиство на…

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, во понеделникот ја обвини Литванија за убиство на мигранти, по дадените соопштенија за уште една смрт на источната граница на земјата со Европската Унија. Во оваа мигрантска криза,

Лукашенко пристигна на границата со Полска и беше пречекан со аплауз од мигрантите, им порача дека…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, го посети граничниот премин Бругзи со Полска, каде мигрантите се обидуваат да влезат во Европската Унија, и порача дека Белорусија нема да ги гони, тепа и чува зад бодликава жица. Сакам

Лукашенко: Апсолутно е можно белоруските сили да им помогнале на мигрантите да влезат во Полска,…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави дека е апсолутно можно неговите воени сили да им помогнат на мигрантите да преминат во Полска, но тој негираше дека мигрантите биле поканети за помош, пренесува BBC. Мислам дека тоа е

Дали Лукашенко ја загуби битката со кризата на границата, или пак ова е само уште еден нов маневар…

Белорусија денеска започна да превезува мигранти од граничниот премин Кузница-Брузги со Полска, соопшти полската влада, истакнувајќи дека белоруските власти, кои организирано ги носеа мигрантите на границата, изгледа се повлекуваат назад.

Меркел и Лукашенко ќе разговараат за мигрантската криза на белоруско-полската граница

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, и германската канцеларка во заминување Ангела Меркел, во телефонски разговор се договориле Минск и Европската Унија да разговараат за мигрантската криза на белоруско-полската граница, соопшти

Путин и Лукашенко се во постојан контакт: Русија тврди дека нема (никаква) врска со мигрантската…

Русија нема никаква врска со ситуацијата со мигрантите на белоруско-полската граница, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Русија, како и сите други земји, се обидува да вложи напори да ја реши оваа ситуација. Претседателот