Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Мјанмар

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтерова скала го погоди Мјанмар

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала вечерва го погоди источниот дел на Мјанмар, соопшти Американскиот геолошки институт. Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, јавува "Ројтерс". Засега нема

Аунг од домашен притвор префрлена во затвор во Најпидо

Воената власт во Мјанмар денеска соборената лидерка Аунг Сан Су Чи ја префрли од домашен притвор во затвор во Најпидо. Портпаролот на хунтата изјави дека Аунг е префрлена во затвор во согласност со кривичниот закон. Против Аунг се

Осудена за наводно земање мито од 600.000 долари во кеш и ЗЛАТНИ ПРАЧКИ од поранешниот началник!…

Судот што е под контрола на воената хунта во Мјанмар во процес одржан зад затворени врати и изрече петгодишна затворска казна на поранешната цивилна лидерка Аунг Сан Су Чи, соопштија денеска извори упатени во судскиот процес.

Папата со повик за мир во пораката за Велигден

Папата Франциск денеска ги повика светските лидери „да го слушнат плачот на народот за мир“ на овој „воен Велигден“. Видовме премногу крв, премногу насилство, рече папата за време на традиционалната порака Urbi Et Orbi,

Поради Украина никој не зборува за нивната болка: Мачат и убиваат цивили, уништени се бројни верски…

Во Мјанмар, според податоците од февруари, битките меѓу нивната армија и организираните групи вооружени цивили стануваат посмртоносни. Многумина од оние што се борат против војската се млади луѓе кои ги ставија своите животи во мирување

Лидерот на воената хунта во Мјанмар вети дека ќе ги уништи противниците

Лидерот на воената хунта во Мјанмар вети дека ќе ги „уништи“ противниците на режимот во денешниот говор по повод Денот на вооружените сили на местото каде што лани грубо беа сузбиени продемократските демонстранти. Воените власти

Администрацијата на Бајден официјално потврди: Армијата на Мјанмар изврши геноцид над Рохинџите

Администрацијата на Бајден формално утврди дека насилството извршено од армијата на Мјанмар врз малцинството Рохинџа е геноцид и злосторство против човештвото, изјавија американски официјални лица за Ројтерс, потег што поборниците велат

Европскиот парламент повторно до Србија: „Ја вооружувате воената хунта во Мјанмар“

„Србија, Русија и Кина се соодговорни за злосторствата извршени во Мјанмар бидејќи ја вооружуваат тамошната армија, која дојде на власт пред повеќе од една година и оттогаш спроведува систематска репресија“, заклучи во четвртокот

Само една земја непоколебливо го поддржува Путин и Русија: „Тие се светска сила, инвазијата е…

Генералот Зау Мин Тун, портпарол на воената хунта во Мјанмар, во телефонски разговор за „NewYork Times“ изјави дека Русија направила се што и треба за да го задржи својот суверенитет и верува дека ја прави вистинската работа во врска со

Мјанмар е во средина на граѓанска војна, а Србија и испраќа оружје на воената хунта

Русија, Кина и Србија продолжуваат да испорачуваат оружје на воената хунта во Мјанмар, изјави во вторникот специјалниот известувач на ОН, Том Ендрјус, потсетувајќи на континуираниот напад врз цивили од државниот удар пред една година.