Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Москва

Москва негира дека добила барање за разговор Блинкен-Лавров

Москва официјално демантираше дека добила барање од Вашингтон за телефонски разговор меѓу двајцата министри за надворешни работи, Антони Блинкен и Сергеј Лавров. „Покрај медиумските извештаи за потенцијалниот разговор, ништо

ЗАГИНА ФУДБАЛЕР ВО МОСКВА: Храбриот Дагестанец спасил шест животи, но не успеа и својот- камерите ги…

Погледнете ги снимките кои се појавија на интернет по сообраќајната несреќа во Москва.Арсланбек Алиев стана херој во Русија откако успеа да извлече шест лица од запалениот автомобил. Алиев е тренер на младинската боречка репрезентација

Орбан: На ЕУ и треба нова стратегија за војната во Украина, санкциите немаат ефект

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека на Европската унија и е потребна нова стратегија околу војната во Украина, бидејќи санкциите против Москва немаат ефект. -Потребна е нова стратегија што треба да се фокусира на

Русите тврдат дека влегле во Северск, Украинците потврдија артилериски напади врз градот

Русија продолжува да ја напаѓа источна Украина во обид да ја преземе контролата врз провинцијата Доњецк Руските и проруските сили влегле во Северск, во областа Доњецк, јавува во средата руската агенција ТАСС, додека украинската армија

„Газпром“ соопшти дека не може да гарантира добро функционирање на гасоводот „Северен тек“

Руски Газпром синоќа соопшти дека не може да гарантира дека гасоводот „Северен тек“ преку кој се доставува гас во Европа ќе може добро да работи. Компанијата наведе дека не може да потврди дека ќе успее да стигне до

Телефонски разговор на Путин и Ердоган за извозот на жито од Украина, наскоро планираат и средба

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, по телефонскиот разговор за можноста за извоз на жито од Украина, планираат да се сретнат во блиска иднина, објави денеска Кремљ. Од 24 февруари, кога

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека армијата на неговата земја пред неколку дена соборила проектили истрелани од Украина кон Белорусија, поради шпекулациите за зголемената вмешаност на Минск во конфликтот меѓу

Vkusno & Tochka – Рускиот McDonald’s руши рекорди: “Никогаш не сме виделе таков…

Новиот, ребрендиран McDonald's во Русија започна со работа во голем стил. Имено, новиот синџир за брза храна продаде рекордни 120.000 хамбургери на денот на отворањето а оваа вест ја сподели извршниот директор на синџирот за медиумската

Што се случува!? Човекот кој ја носи “нуклеарната актовка” на Владимир Путин пронајден…

Вадим Зимин, 53-годишен пензиониран полковник на руската разузнавачка служба ФСБ, бил пронајден во неговиот дом во близина на Москва со прострелна рана. Вадим Зимин е еден од телохранителите на Владимир Путин и човекот задолжен за

Москва припрема жесток одговор за Литванија: Денес е клучен ден, дали ќе биде прифатен ултиматумот…

Министерството за надворешни работи на Русија денес ќе го покани на разговор амбасадорот на Европската унија во Москва, Маркус Едерер, бидејќи Литванија воведе забрана за транзит на стока во руската област Калининград, соопшти претходно