Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Никола Димитров

Македонија две години полноправна членка на НАТО

Македонија пред две години стана триесетта земја-членка на НАТО. Во вонредни околности, кога светот се соочуваше со пандемијата на Ковид-19, вршителот на должност амбасадор на земјава во САД Вилма Петковска во Вашингтон му го предаде

Османи со реакција на ставовите на Димитров: Ги повикувам јавно сите колеги, сегашни и поранешни,…

Преговорите на техничко ниво ги водат работни групи во кои членуваат искусни дипломати од Министерството за надворешни работи. Тие реферираат пред Министерот за надворешни работи, но воедно тие настапуваат согласно стекнатите знаења и

Заев против ставовите на Димитров: Доколку Димитров е против што било од позициите кои сме ги…

Македонија има јасни позиции во разговорите со Бугарија, изградени со целосно владино единство и испратени како одговор од нашето МНР до бугарското МНР. Македонскиот идентитет и македонскиот јазик воопшто не се тема на разговор помеѓу

Димитров тврди дека не се повлекол сам: Моите позиции за спорот со Софија причина што нема да бидам…

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека не се повлекол сам од функцијата и оти тоа што нема да биде дел од новата влада е резултат на неговите позиции во однос на прашањето со Бугарија. Нагласува дека нечиј

Димитров по разрешувањето нема доверба во Османи: Има „драјв тајм“ за успех по секоја цена што…

Немам целосна доверба во министерот за надворешни работи Бујар Османи, рече на денешната последна прес-конференција вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров. – Да. Немам целосна доверба во министерот за надворешни работи, еве

Вучиќ со Никола Димитров и Еди Рама му даваат “вештачко дишење” на Отворен Балкан по…

Претседателот на соседна Србија, Александар Вучиќ, во Палатата Србија денеска ги пречека вицепремиерот на нашата држава, Никола Димитров, и премиерот на Албанија, Еди Рама, со кои ќе оствари повеќе средби во рамки на иницијативата Отворен