Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

нова година

Џибони, Нина Бадриќ и Лепа Брена добија половина од хонорарите за откажаната новогодишна ноќ, грашо…

Туристичката организација на Будва им плати 40.000 евра на Златан Стипишиќ Џибони и 17.500 евра на Лепа Брена, што е половина од договорените хонорари, на главните музички ѕвезди од откажаната јавна новогодишна забава во Будва, Црна Гора.

Русија ги живее најубавите денови од годината: Вистинска зимска идила преовладува низ цела Москва!…

Новогодишните празници продолжуваат во Москва, главниот град на Русија кој што преставува вистинска зимска бајка. За време на празниците, кои ќе траат до 10 јануари, граѓаните преферираат паркови во кои се одржуваат културни и социјални

Божиќните и новогодишните обичаи во светот – Оризов пудинг со бадеми за среќа, добра вештерка која…

Оризов пудинг со бадеми за среќа, добра вештерка која носи подароци и чичилаки – тоа се дел од божиќните и новогодишните обичаи ширум светот. Светот ја очекува Новата 2022 година, и покрај ограничувањата и откажаните јавни новогодишни

Црвениот плоштад во Москва затворен за новогодишната ноќ

Црвениот Плоштад во Москва ќе биде затворен за време на дочекот на новата година поради мерки на претпазлоивост од вирусот Ковид-19. Како што е соопштено од кабинетот на градоначалникот на Москва, утре од 17 часот ќе биде забранет

Во Босна и Херцеговина поставен билборд против Божиќните и ново-годишните празници! (фото)

Во градот Зеница во Босна и Херцеговина, беше поставен билборд со порака која гласеше: Божиќната елка, Дедо Мраз и Нова Година не се дел од исламот и традицијата на Бошњаците. Засега не се знае кој стои позади поставувањето на овој

1 јануари неработен ден за сите граѓани

Согласно со Законот за празниците, 1 јануари – Нова Година е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. -Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на

Франција без ограничувања за дочекот на Новата година: Дочек ќе има но потоа следуваат сериозни…

Франција нема да воведе полициски час за „најлудата“ ноќ односно новогодишната ноќ, на граѓаните ќе им биде дозволено слободно да слават, но од средината на јануари ќе ги заостри ограничувањата за невакцинираните лица на јавни места и

Дедо Мраз оваа година постави нов рекорд: Успеа да одговори и да испрати повеќе од 30 илјади писма…

Поштата во германското село, Свети Никола, каде што децата од целиот свет традиционално му испраќаат писма на Дедо Мраз веќе повеќе од 50 години, постави нов рекорд и одговори на повеќе од 30.000 писма оваа година. Овој Божиќ, во

Јелена Карлеуша седи во скутот на друг маж !? Пејачката повторно предизвика лавина на коментари…

Популарната и секогаш контраверзна пејачка, Јелена Карлеуша, на својот Инстаграм профил објави фотографија која предизвика бројни реакции. Таа ги изненади својте следбеници позирајќи во прегратките на Дедо Мраз. Таа како и секогаш во

Генијална честитка: Загрепските пожарникари ги воодушевија граѓаните

На божиќните и новогодишните честитки со интересна честитка на својот Фејсбук профил се приклучи и противпожарната станица од Загреб. Пожарникарите објавија кратко видео снимено од воздух, на кое се гледа новогодишна елка направена од