Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Обединети Нации

ОН: Во Либија има и до 100 масовни гробници

Мисијата на Обединетите нации во Либија денеска соопшти дека „веројатно има масовни гробници“ кои допрва треба да се истражат, дека можеби има и до 100 од нив, во градот каде што се откриени стотици тела, а во исто време апелира до

ОН го осудија упадот на демонстрантите во парламентот на Либија во Тобрук

Обединетите нации денеска го осудија упадот на демонстрантите во седиштето на либискиот Парламент во Тобрук. „Правото на народот на мирни протести треба да се почитува и заштити, но немирите и вандализмот, како што е вчерашната рација

Американскиот актер Бен Стилер опишува како се чуствувал за време на неговата посета на Украина:…

Во интервју за BBC Breakfast, американскиот актер Бен Стилер изјави дека е многу трогнат од она што го видел во Украина, земја која е изложена на руски напади од февруари, и сведоштвата што ги слушнал од Украинците. Ѕвездата на филмот

Жителите на Ирпин, градот каде што се водеа најжестоките битки со Русите, се обидуваат да го вратат…

Додека интензивните борби меѓу руските и украинските вооружени сили во источна Украина траат со недели, граѓаните во другите делови на земјата се обидуваат да се вратат во нормалниот живот. Во градот Ирпин, кој се наоѓа во близина на

Генералниот секретар на Обединетите нации со моќна порака до светот: “Нуклеарното оружје мора да се…

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш повика на нуклеарно разоружување на почетокот на тридневната конференција во Виена на која присуствуваат околу 80 земји кои потпишаа меѓународен договор за забрана на нуклеарното

КРАЈ НА ПРЕХРАМБЕНАТА КРИЗА !? Турски тим оваа недела патува во Русија за да договори безбедносни…

Турска воена делегација неделава ќе отпатува во Русија за да се договори за формирање коридор во Црното Море за извоз на жито, соопштија во вторник извори од турското претседателство, а најавата ја потврдија и од Обединетите нации.

Џо Бајден најави уште една милијарда долари оружје за Украина, Русите бесни: “Крвта на цивилите е на…

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден во средата најави испраќање на повеќе оружје во вредност од една милијарда долари за Украина, кое според изворите вклучува против-бродски ракетни системи, топовски

Властите во САД потајно и тивко ги убедуваат компаниите да увезуваат руско ѓубриво: “Оставете ги…

Владата на Соединетите Американски Држави (САД) тивко ги охрабрува земјоделските и бродските компании да купуваат и транспортираат повеќе руско ѓубриво, велат извори запознаени со ситуацијата, додека стравувањата од санкции доведоа до

Застрашувачко предупредување од генералниот секретар на ОН: “Тековната криза може да се претвори во…

„Руската инвазија на Украина е една од глобалните кризи што предизвика најголемо зголемување на трошоците за живот во една генерација“, изјави денес генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, додавајќи дека светот се

ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ПОТВРДИЈА – Турција официјално го промени името: Еве од кога оваа одлука…

Обединетите нации го одобрија официјалното барање на Турција за промена на името на државата на странски јазици во Турција, соопшти портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дијарик. Тој кажа дека генералниот секретар на ОН,