Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Омикрон

Здравствената состојба на Бајден се подобрува, заразен е со лесно преносливиот омикрон од видот БА.5

Американскиот претседател Џозеф Бајден веројатно се заразил со лесно пренослив сој на коронавирусот и сега има болки во телото и грлото, објави денеска неговиот лекар. Видот, познат како БA.5, е изданок на сојот омикрон што се појави

Модерна: Новата бустер доза против Ковид-19 е ефикасна и за новите варијанти на Омикрон

Фармацевтската компанија Модерна објави дека нивната нова доза на бустер вакцина против Ковид, за која се надеваат дека ќе добие одобрение наесен, делува добро против последните подваријанти на омикрон, пренесува Фена. Американската

ЕЦДЦ предупредува дека летото почнува со нов бран на коронавирус

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) предупреди дека „порастот на зараза од подваријантите на омикрон укажува дека тие ќе станат доминантни“ во целата Европска Унија. Инфекциите се во пораст во повеќе земји

Бројки кои будат сомнеж: Шангај пријави 320.000 заболени и само тројца починати

Кина се бори со ширењето на Ковидот. Имено, властите во метрополата Шангај вчера соопштија дека забележале три смртни случаи, првите три во последните три недели откако варијантата омикрон почна да се шири низ градот. Жртвите,

СЗО работи на анализа на две нови подваријанти на видот омикрон: „Сакаме да го разбереме нивното…

Светската здравствена организација (СЗО) во понеделникот објави дека следи десетици случаи на две нови подваријанти на високо преносливиот вид на вирусот Ковид-19, омикрон, во обид да процени дали тие се позаразни или поопасни од

Добри вести од СЗО: Бројот на ново-заразени со вирусот Ковид-19 минатата недела е намален за 19…

Бројот на нови инфекции со вирусот Ковид-19 во светот е намален за 19 отсто во изминатата недела, додека бројот на смртни случаи од последиците на инфекцијата останува константен и не променет, соопшти Светската здравствена

Германскиот министер за здравство: „Го поминавме врвот на омикронскиот бран на инфекција, можеме да…

Големиот бран на инфекции предизвикани од омикрон варијантата го достигна врвот во Германија и земјата сега може да почне да ги релаксира мерките кои ги воведе како реакција на пандемијата, рече денес германскиот министер за здравство.

СЗО предупредува: Владите треба повеќе да ги стимулираат програмите за вакцинација против вирусот…

Новиот бран на мутираниот омикрон од вирусот Ковид-19 се шири во Источна Европа, соопшти во вторникот Светската здравствена организација (СЗО), повикувајќи ги владите да ги засилат програмите за вакцинација и останатите епидемиолошки

Потврдени три заразени лица со новата мутација на видот омикрон наречена стелт во Македонија!

Три лица се заразени со новата подваријанта на омикрон позната како „стелт“ од кои две се од Скопје, а едно од Струмица, информираа од Министерството за здравство согласно податоците од лабораторијата за вирусологија и молекуларна

Шведска препорачува втора бустер доза на вакцината против Кодид-19 за лицата постари од 80 години!

Шведската здравствена агенција денес објави дека луѓето на возраст од 80 и повеќе години треба да добијат втора засилена доза против вирусот Ковид-19, односно вкупно четири дози вакцина за зајакнување на имунитетот во услови на драстично