Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Отворен Балкан

Албанија ги укинува царините за стоки со Северна Македонија, Србија и Косово

Албанската Влада денеска одлучи да ги укине царините за стоки со потекло од Северна Македонија, Србија и од Косово, кои минуваат преку албанските гранични премини, пренесува Јуроњуз Албанија. Како што се наведува

Ковачевски-Ескобар: Стратешкиот дијалог со САД отвора перспективи за нови проекти и иницијативи од…

Односите меѓу Северна Македонија и САД бележат постојано унапредување што беше потврдено и со почетокот на процесот за Стратешки дијалог во Вашингтон на 2 јуни годинава, истакнале денеска на средба премиерот Димитар Ковачевски и

“ТОА НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ АЛТЕРНАТИВА” АМЕРИКАНСКИОТ АМБАСАДОР ЗА “ОТВОРЕН…

Соединетите Американски Држави (САД) ја поддржуваат иницијативата "Отворен Балкан" затоа што тоа ја определува соработката помеѓу Западен Балкан, а тоа беше причината за моето присуство во Охрид, вели американскиот амбасадор во Србија

Николовски: Лидерите на „Отворен Балкан“ ја потврдија заложбата за отворени граници, соработката и…

Лидерите на „Отворен Балкан“ уште еднаш ја потврдија заложбата за отворени граници, слободен проток на стоки, капитал и работна сила меѓу пријателските земји, напиша министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски

ОТВОРЕН БАЛКАН – Александар Вучиќ: “Подготвуваме големи работи за граѓаните на Србија, Северна…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по разговорите со претставниците на двете земји за развојот во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“ изјави дека се подготвуваат големи работи за граѓаните на Србија, Северна Македонија и

Вучиќ: „Луѓето треба да знаат дека Србите се најблиску до Македонците и обратно, така да немаме…

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Светскиот економски форум во Давос, зборувајќи за иницијативата Отворен Балкан и Северна Македонија, во интервјуто на РТС оцени дека Србија „со Северна Македонија има извонредни односи“, јави

Вучиќ-Хил: “САД го подржуваат Отворен Балкан и ќе помогнат во негов побрз развој“

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска се сретна со амбасадорот на САД во Белград, Кристофер Хил, со кого разговараше за подобрување на билатералните односи, енергетската диверзификација, евроинтеграцијата на Србија, за геополитички

ВО СКОПЈЕ ДЕНЕС СРПСКАТА ПРЕМИЕРКА, БРНАБИЌ, СЕ СРЕТНА СО МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР КОВАЧЕВСКИ! (ФОТО)

Долгогодишните и традиционално добри билатерални односи кои дополнително се зајакнуваат од година во година, низ интензивен и пријателски политички дијалог потврден со редовни и чести средби и посети на високо ниво, беа потврдени на

Абазовиќ: „ОТВОРЕН БАЛКАН Е НАПРАВЕН ЗА ШЕСТ ЗЕМЈИ, НЕ Е НАПРАВЕН ЗА ПЕТ И ПОЛ ЗЕМЈИ!“

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, изјави дека се залага за регионалната иницијатива „Отворен Балкан“.Тој за приштинската телевизија Клан Косова изјави дека „Отворен Балкан“ е осмислен да опфати шест земји од Западен Балкан и

Вучиќ на средбата со американските сенатори: ‘Отворен Балкан’ има за цел натамошен…

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска се сретна со американските сенатори од Одборот за надворешни работи, Крис Марфи и Џин Шејхин, како и со сенаторот од Одборот за вооружени сили, Том Тилис, со кои разговараше