Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Палестина

ФРАНЦУСКИОТ МИНИСТЕР ШОКИРАН ОД НАСИЛСТВОТО НА ИЗРАЕЛСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ВРЕМЕ НА ПОГРЕБОТ НА…

Францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дриан, изјави дека е шокиран од насилството на израелската полиција на погребот на палестинската новинарка на Ал Џезира, Ширин Абу Аклех (Ширин), која беше убиена од израелската

Врховниот водач на Иран: „ОЧЕКУВАМ ОД АРАПСКИОТ СВЕТ ДА ПРЕЗЕМЕ ПОЛИТИЧКИ ЧЕКОРИ ПРОТИВ ИЗРАЕЛ!“

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, на средбата со емирот на Катар рече дека очекува Иран и Катар да ја подобрат соработката и го повика целиот арапски свет да преземе политичка акција против израелските злосторства во

НОВИНАРКА НА АЛ ЏЕЗИРА УБИЕНА ВО ПРЕСТРЕЛКА НА ЗАПАДНИОТ БРЕГ – Одговорност нема, Израелците и…

Новинарка на Ал Џезира е убиена за време на престрелка на израелската армија на окупираниот Западен Брег, објави катарски медиум, но војската вели дека можеби таа можеби била погодена од Палестинци кои се борат со војниците. Палестински

Најмалку 31 Палестинец е повреден во судирите со израелската полиција кај џамијата Ал Акса

Најмалку 31 Палестинец е повреден во судирите со израелската полиција во близина на џамијата Ал Акса во Ерусалим, соопштија палестинските лекари, во последниот од серијата судири на светото место за муслиманите и Евреите. Според

Израелската армија ги затвори граничните премини кон Западниот Брег и Појасот Газа пред Пасха

Израелската армија попладнево ги затвори граничните премини кон Западниот Брег и Појасот Газа во време кога се стравува од ново насилство по судирите утринава меѓу израелската полиција и палестинските демонстранти во светилиштето во

ОДМАЗА ЗА ТЕЛ АВИВ – Во израелската акција на Западниот Брег убеин еден Палестинец а неколку…

Израелските безбедносни сили извршија рација во областа Џенин, жариште на Западниот Брег, во саботата, убивајќи еден Палестинец и ранувајќи повеќе други, бидејќи ветија дека „нема да има ограничувања во борбата против растечкото

Во интервенции на израелските сили повредени се 80 Палестинци

Најмалку 80 Палестинци беа повредени денес кога израелските сили испукаа гумени куршуми и солзавец за да ги растераат собирите во неколку области на окупираниот Западен Брег, јави Анадолија. Палестинската Црвена полумесечина и

Бизарни обвинувања од Палестинците: Израел обвинет за употреба на делфини убијци

Палестинскиот Хамас, кој владее во Појасот Газа, тврди дека поморските командоси на таа исламска екстремистичка организација биле нападнати од делфин. Според израелските медиуми, Хамас објавил дека делфинот бил оперативец на израелските

Палестинскиот претседател до Путин: Ситуацијата на Западниот Брег може да „експлодира“

Израелските политичари би можеле да предизвикаат вистинска „експлозија“ на окупираниот Западен Брег, место на чести судири, изјави денес палестинскиот претседател Махмуд Абас во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

Крваво во Газа: Ранет израелски цивил, војската одговори со тенковски оган!

Израелски цивил е ранет од куршум испукан во близина на границата на Појасот Газа, соопшти израелската армија, одговарајќи со тенковски оган. Според зборовите на израелецот, задолжен за одржување на неодамна завршената безбедносна