Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Пандемија

Бил Гејтс со драматично предупредување за можност од нова пандемија: “Ако е посмртоносна од…

Цената на пандемијата со вирусот Ковид-19 е неверојатна, како во однос на човечките животи, така и во однос на економската активност. Но, Бил Гејтс верува дека човештвото има среќа што вирусот не бил уште поопасен.

Драматична прогноза на Бил Гејтс: “Шансите за нова пандемија во следните 20 години се многу големи!“

Милијардерот и ко-основач на компанијата Мајкрософт, Бил Гејтс, смета дека има 50 отсто шанси да се појави нова пандемија во следните 20 години и дека нејзиното потекло веројатно ќе биде природно. „Човечката популација расте и

Бил Гејтс: „Му се восхитувам на Ѓоковиќ, но би сакал неговите ставови за вакцината да не се такви!“

Во опширно интервју за Би-Би-Си, американскиот бизнисмен и некогаш најбогат човек на светот Бил Гејтс, меѓу другото, зборуваше и за пандемијата на коронавирусот, а се осврна и на ставот на Новак Ѓоковиќ да не се вакцинира. На

Бил Гејтс верува дека пандемијата со вирусот Ковид-19 ќе биде последната пандемија што ќе го погоди…

Американскиот мултимилијардер Бил Гејтс верува дека пандемијата со вирусот Ковид-19 ќе биде последната пандемија што ќе го погоди светот.  Гејтс се обрати на конференцијата ТЕД, каде потсети дека предупредил на пандемија и дека мора да

НОВА СТУДИЈА: Луѓето повеќе умираат од Ковид во овие два дена, дури пет проценти повеќе отколку во…

Една нова студија покажа дека повеќе луѓе умираат од Ковид за време на викендите отколку во работните денови Глобалните смртни случаи од Ковид 19 за време на викендот биле повисоки во споредба со работните денови за време на

Петличковски: Да знаат дека доколку дојде нов бран на пандемијата и се појави нова варијанта,…

Мислам дека сега сме во многу безбедна зона и дека тука ќе останеме барем неколку месеци. Сепак, мора да бидеме внимателни и да се подготвиме за евентуален нов бран на пандемијата, истакна претседателот на Комисијата за заразни

СЗО: Ситуацијата со пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена

Комитетот на Светската здравствена организација за вонредни прашања едногласно оцени дека не е време да се „олабави одбраната“ во однос на пандемијата на Ковид-19, изјави денеска претседателот на комитет Дидие Усин. Ситуацијата со

Пандемијата не е завршена. Се очекува поинтензивна кампања за вакцинација против Ковид-19

Продолжува трендот на намалување на бројот на активни ковид случаи во државава. Според вчера објавениот извештај на Институтот за јавно здравје, активни се 1.351 случај од кои најголем број – 715 се во Скопје. При направени 2.669

Се очекува Кризниот штаб да ги разгледа препораките за олабавување на ковид мерките, а потоа истите…

Главниот координативен кризен штаб деновиве се очекува да ги разгледа препораките за олабавување на ковид мерките на Комисијата за заразни болести, а потоа да бидат усвоени на следната владина седница. Сепак, според надлежните, новите

Шефот на СЗО наведува три можни сценарија за пандемијата: Најверојатното е дека пандемијата…

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави ажуриран план за ковид-19, во кој се наведени три можни сценарија за пандемија до крајот на оваа година, а нејзиниот лидер верува дека најверојатната е дека сериозноста на болеста ќе се