Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Полска

Полска: При блокада на парите, а ЕК нè притисне, ќе го извлечеме оружјето од арсеналот

Полска ќе ѝ одговори на Европската Унија (ЕУ), доколку не ѝ се исплатат наменетите средства за закрепнување од пандемијата, истакнаа денеска владејачките полски политичари, откако Брисел сигнализираше дека не е задоволен со најновите

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Македонската машка карате репрезентација освои злато во борби на Европската Универзијада во полскиот град Лоѓ, откако тимот составен од Петар Заборски, Петар Спасеновски, Давид Петков, Глигор Петков и Димитар Илиевски во финалето ја

Се подготвуваат за војна? Јасен сигнал до Путин: Полјаците купуваат стотици врвни корејски тенкови и…

Корејските суперсонични авиони FA50 и беа понудени на Хрватска пред пет години и беа половина од цената од се што сега им беше понудено Корејските компании Hyundai Rotem, Korea Aerospace Industries (KAI) и Hanwha Defense треба да

“Русија треба да се распарчи, а населението да се намали на 50 милиони” –…

Лех Валенса не престанува да шокира. Населението на Русија треба да се намали на 50 милиони, според поранешниот полски претседател Лех Валенса. https://twitter.com/LCI/status/1545849014666625025?s=20&t=jGGgKUh2ZE-W-0o3kBd3gw

Силно невреме погоди делови од Полска и Чешка, големи штети и неколку повредени

Силно невреме, придружено со град, синоќа зафати делови од Полска и Чешка, уривајќи дрвја и покриви од куќи, а пријавени се и неколку повредени. Во полската покраина Померанија, историска област во северозападниот дел на земјата, што

Полска купува 32 хеликоптери од италијански „Леонардо“

Полска денеска потпиша договор за купување на 32 хеликоптери „AW149“ од италијанската компанија „Леонардо“, во вредност од 1,75 милијарда евра, изјави полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак. -Договорот се однесува на 32 хеликоптери

Швјонтек стана сопственичка на рекордна победничка серија во 21 век

Полската тенисерка и прв светски рекет, Ига Швјонтек денес ја победи Хрватката Јана Фет во првото коло на Вимблдон. Средбата траеше 1 час и 15 минути и заврши во два сета со резултат 6:0, 6:3. По денешниот меч Швјонтек стана

Полска доби заем од 450 милиони евра за украинските бегалци

Полска денеска потпиша договор за заем од 450 милиони евра со Банката за развој на Советот на Европа. Средствата ќе бидат наменети за справување со бранот бегалци кои ја напуштија Украина по руската инвазија. Приближно 4,3 милиони

Полскиот фудбалер Рибус исклучен од репрезентацијата поради договор со руски клуб

Полската фудбалска федерација (PZPN) го исклучи од репрезентацијата дефанзивецот Мацеј Рибус, откако фудбалерот одлучи да продолжи да настапува во руското првенство. Рибус (32) изминатите пет години го носеше дресот на Локомотив Москва,

Украина воспоставува коридори за извоз на житарки преку Полска и Романија

Украина воспостави две рути за извоз на житарки, преку Полска и Романија, со цел да се спречи глобалната криза со храна, изјави денеска помошник-шефот на украинската дипломатија Дмитро Сеник. На безбедносниот форум „Дијалог