Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Португалија

Португалија го регистрира најтоплиот јули од 1931 година.

Португалија го забележа најтоплиот јули минатиот месец со просечна температура од 25,14 степени Целзиусови, објави денеска метеоролошката служба на државата. Горештините ја влошија сушата во Португалија, со 45 отсто од земјиштето во

Во Португалија повеќе дена активни се три шумски пожари

Околу 1.500 пожарникари денеска се обидуваат да изгаснат три шумски пожари кои горат во централниот и северниот дел на Португалија, во областите каде е прогласена вонредна состојба поради високите температури на воздухот. Во

Премиерот на Португалија тврди: “Дебатата за Украина може да го загрози единството на ЕУ, а тоа би…

Португалскиот премиер предупреди дека дебатата дали на Украина да и се додели статус на кандидат за членство во Европската унија може да ја подели алијансата и да создаде лажни очекувања. „Европската унија треба да се фокусира на

РУСИЈА УДРИ И НА ПРОТУГАЛИЈА – Москва протера пет протугалски дипломати!

Пет португалски дипломати утрово Русија ги прогласи за персона нон грата, објавија странски медиуми. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека ја поканиле португалската амбасадорка во Москва, Мадалена Фишер и изразиле

ДАЛИ НА ЕВРОПА И СЕ ЗАКАНУВА НОВА ЕПИДЕМИЈА !? Мајмунска сипаница се појави во неколку земји, еве ги…

Здравствените власти во Шпанија издадоа предупредување за можна појава на мајмунска сипаница откако на 23 мажи им беа дијагностицирани симптоми компатибилни со вирусна инфекција веќе откриена во Велика Британија и Португалија. Сите

ЉУБОВЕН ТРИАГОЛНИК – Атрактивната девојка на еден од најскапите фудбалери во светот фатена…

Љубовниот триаголник помеѓу фудбалерот и убавата моделка е главна тема во португалските медиуми, а еден од актерите во целата приказна е Жоао Феликс, фудбалер на Атлетико Мадрид и човекот со петти најскап трансфер во историјата на

Тројца луѓе кои патувале на релација Португалија – Малезија се обиделе да прошверцуваат…

Царинските власти запленија стотици илјади млади јагули на аеродромот Шипхол во близина на Амстердам, соопшти Холандската служба за заштита на храна и потрошувачи. Двајца мажи и една жена од Малезија, кои патувале од Португалија до

Фернандеш: Обично Роналдо дава гол, а јас асистирам, овојпат е обратно

Португалскиот играч за врска Бруно Фернандеш постигна два гола во финалето на плејофот за Светското првенство 2022 година. Португалија синоќа во Порто ја совлада македонската фудбалска репрезентација со 2:0 и обезбеди пласман на

Ристовски: Португалија доминираше, но ние си заминуваме со кренати глави

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Стефан Ристовски ги искажа своите впечатоци по синоќешниот дуел со Португалија  во финалето од плејофот за пласман на Светското првенство 2022. Сакам да и честитам на Португалија.

Македонските фудбалери загубија од Португалија во баражот за Светското првенство

Во финалето од плејофот за настап на Светското првенство 2022, вечерва во Порто, македонската фудбалска репрезентација загуби од Португалија со 2:0. Двоен стрелец на средбата на „Драгао“ одиграна пред околу 50 илјади гледачи, од кои