Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

протести

ТЕНКОВИТЕ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦИТЕ ВО КИНА – ШТО СЕ СЛУЧУВА!? ОКЛОПНИ ВОЗИЛА ГИ ШТИТАТ БАНКИТЕ ОД…

Луѓето излегоа на протест затоа што Банката на Кина им ги замрзна депозитите. Додека на Запад медиумите првенствено се занимаваат со војната во Украина, инфлацијата, недостигот на енергија и можна рецесија, Кина се соочува со недвижности и

ЈО поведе постапки за учесници во инцидентите за време на протестите во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Како што

Приведено уште едно лице од протестите кога физички беа нападнати полицајци

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал во содејство со Единицата за интервентна полиција, двете при СВР Скопје, го лишиле од слобода е Р.Р.(37) од Скопје. Во координација со ОЈО Скопје против

Претседателот на Шри Ланка не ја поднесе ветената оставка

Претседателот на Парламентот на Шри Ланка Махинда Јапа Абејвардена чека на писмото со оставка од претседателот Готабаја Раџапакса, соопшти информативниот портал „Њуз фрст“ повикувајќи се на изјава на претседателот на Собранието.

Учесниците на протестот против францускиот предлог пристигнаа пред Собранието

Со транспаренти „Ултиматиум, не благодарам“ и „Сепак, ние ќе победиме“, учесниците на протестот против францускиот предлог пристигаа пред Собранието. Претходно, поминаа покрај Министерството за правда каде скандираа „оставка“. Засега,

Осми ден протести против францускиот предлог

Пред Владата вечерва осми ден под мотото „Ултиматум, не благодарам“ продолжија протестите против францускиот предлог. Учесниците на протестот со македонски знамиња и предводени од опозициските ВМРО-ДПМНЕ и Левица се движат од Владата

Основниот кривичен суд определи мерки притвор за осум лица кои учествувале во настаните пред…

Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство определи мерки притвор за осум лица кои учествувале во настаните пред Собранието на Република Северна Македонија 5-ти јули 2022 година. За седум

Спасовски: Протестот е демократско право, но никој не смее да организира насилства и рушење на…

Апелирам до сите граѓани кои сакаат да изразат незадоволство преку протест, тоа право да го искористат на демократски начин и притоа да не дозволат да бидат изманипулирани, како што беа некои други и да нападнат полициски службеници или

КСС ги прекинува протестите , најавува кривични пријави поради притисоци врз вработените во јавниот…

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) ги прекинува протестите што најави дека секојдневно ќе ги одржува пред Собранието и Владата барајќи усогласување на платите со минималната плата. Одлуката е донесена по состаноците на

Нереди во Шведска по најавата на данскиот екстремист дека ќе го запали Кур’анот: Гореа…

Во саботата вечерта избувнаа немири во јужна Шведска и покрај фактот што полицијата превентивно го премести собирот на антиисламската крајнодесничарска партија на нова локација, чии лидери најавија палење на Кур'анот. Стотици