Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Реџеп Таип Ердоган

Комшиќ ја обвини Хрватска дека ја злоупотребува својата улога во иницијативите на ЕУ и НАТО за БиХ

Членот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ упати обвинувања кон Хрватска дека ја злоупотребува својата улога во ЕУ и НАТО со иницијативите за измена на Изборниот закон на БиХ и рече дека таквите потези не се поддржани од

“НЕ СЕ ШЕГУВАМ!“ – Ердоган упати сериозни закани до Грција поради неколку острови во Егејското…

Турскиот провладин телевизиски канал Haber Turk емитуваше емисија за турско-грчката граница. Во позадината на екранот може да се види картата на Турција и Грција. Еден од гостите во студиото, новинарот Гуркан Зенгин, застана со стап пред

Генералниот секретар на НАТО се сретна со претседателот на Финска: Познати првите детали од средбата…

„Загриженоста на Турција за сопствената безбедност е легитимна“, изјави во неделата во Хелсинки генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, коментирајќи го противењето на официјална Анкара за членството на Финска и Шведска во

“СОБЕРЕТЕ СЕ, НЕ СЕ ШЕГУВАМ!“ – Ердоган упати остра порака до Грција: Конфликтот во Егејското…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ја повика Грција да престане да ги вооружува островите во Егејското Море и да ги следи меѓународните договори, во изјава во четвртокот што може да доведе до опасна ескалација меѓу двете соседни

Ова се главните услови на Ердоган кои треба да ги исполнат Финска и Шведска за прием во НАТО –…

Турција им постави 10 услови на Шведска и Финска кои треба да ги исполнат за да го одобрат нивниот прием во НАТО. Финска и Шведска ја поднесоа својата апликација за членство до генералниот секретар на НАТО на 18. мај поради војната во

Ердоган го презема првиот чекор: Дали ова е одговорот на Турција на барањата за членство во НАТО од…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска, земји кои аплицираа за членство во НАТО, објави турскиот владин претставник Ресми Газета. Ердоган назначи нови амбасадори во 25 земји, а Дениз

ВЛАДИМИР ПУТИН ЈА НАПУШТА РУСИЈА !? Кремљ потврди: “Претседателот ќе ја посети оваа земја и ќе оди…

„Датумите на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Турција се договараат преку дипломатски канали“, посочи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Има таква покана и датумите за посетата на Владимир Путин на Турција ќе се

Ердоган: “НАТО е безбедносна организација, а не организација за поддршка на терористички…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во вторник најави нова воена операција во северна Сирија, велејќи дека сириските градови Тал Рифат и Манбиџ ќе бидат исчистени од терористите. „Влегуваме во нова фаза од нашата одлука за

Анкара и официјално поднесе барање до Обединетите нации – ТУРЦИЈА ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: “Го…

Турција официјално побара Обединетите нации и другите меѓународни организации да го променат името на земјата во Türkiye, соопшти во вторникот министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. „Анкара во вторник ќе испрати официјално

“Се надеваме на мир, но…“ – Ердоган е оптимист, денес го очекува телефонски разговор со…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган најави дека има намера денеска да разговара по телефон со руските и украинските колеги. „Се разбира, Русија нема да гледа позитивно на тие работи (приклучувањето на Шведска и Финска во НАТО).