Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Русија

Крвава битка за Северодонецк, околу 1.500 загинати од почетокот на војната: “Градот е под постојан…

Околу 1.500 луѓе се убиени во украинскиот град Северодонецк од почетокот на војната, објави во петокот градоначалникот на тој град, додавајќи дека е опасно да се напушти поради постојаното гранатирање на руските вооружени сили. Меѓу

“Ние сакаме само едно“ – Зеленски одговори на тешко прашање: Ќе има ли средба со Путин ?

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски изјави денес дека Киев не е подготвен да разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин, но дека мора да се соочи со реалноста дека најверојатно тоа ќе биде неопходно војната да заврши.

Сергеј Лавров: “Нашите западни пријатели имаат многу голема фобија и многу големи комплекси!“

„Западните лидери веруваат дека се исклучителни и се водени од измама на големината и ирационалните стравови“, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров во интервју за RT Arabic во средата. „Знаеме дека нашите

Пекинг подготвува одговор на “крвавиот“ Запад: Ова ќе вклучи повеќе од половина од светското…

Не ѝ требаше долго време на Кина да одговори на пораките од претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден кажани на неговата азиска турнеја, чиј клучен настан беше состанокот на Quad Security Group во Токио, кога тој

Граѓаните на Чеченија масовно ги обвинуваат Русите: “Не киднапираат и не користат како топовско…

Граѓаните на Чеченија тврдат дека се киднапирани против нивна волја и принудени да се борат како „волонтери“ во инвазијата на Украина, истакнуваат повеќе организации за човекови права. Чеченската група за човекови права која се залага

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката Азовстал тврди: “Изгубив 20 милијарди долари…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов, има намера да ја тужи Русија за загуба вредна 17 до 20 милијарди долари, откако неговата фабрика за челик Азовстал во Мариупол беше сериозно оштетена, објавија тамошните медиуми.

Шокантна репортажа од градот Северодонецк во Украина: “Владе очај, а се шират и се повеќе…

Новинарот на Sky News, Алекс Крафорд, објави шокантна репортажа од Северодонецк, град во источна Украина кој е под постојани, насилни напади на руските вооружени сили. Жителите готват отворено, но поради опасноста од руски гранати никогаш

Погледнете како изгледаат подземните засолништа во Финска: Ниту нуклеарна бомба не може да ги…

Финска со децении се подготвува за катастрофи, а досега има изградено околу 500 посебни бункери долги околу 320 километри. Под главниот град Хелсинки се наоѓа мрежа од некои од најголемите подземни бункери доволно големи за да послужат

Зеленски ја обвини Москва за геноцид, а упати и порака до Европската унија: “Па, вие всушност ја…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ја обвини Москва за „геноцид“ во источната провинција Донбас, каде што градот Северодонецк страда од руско гранатирање, објави во петокот BBC. „Тие сакаат Донбас да биде запален, тие сакаат

“Ги хранат со лаги…“ – Русите распоредија комбиња со огромни екрани во окупираниот…

Русија распореди мобилни пропагандни комбиња со огромни екрани на пунктови за хуманитарна помош во Мариупол со цел да ги интегрира окупираните територии на југот на Украина, пишува The Guardian. На видео снимката објавена од руското