Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

САД

РУСКО-КИНЕСКАТА “СНАЈПЕРСКА ГРАНИЦА” ВО ЛАТИНСКА АМЕРИКА – ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ЗА…

Соединетите Американски Држави се загрижени за активностите на руската армија во Латинска Америка. Оваа информација ја објави американската новинарка Мери Анастасија О'Грејди.Во август, меѓународните воени вежби "Снајперска граница" ќе се

ОВА Е ОДГОВОРОТ ЗА (НЕ)УСПЕШНОСТА НА САНКЦИИТЕ КОН ПУТИНОВА РУСИЈА: Кои се деветте митови за…

Една од клучните причини зошто воопшто постои сомнеж за ефективноста на санкциите е тоа што нема доволно релевантни економски показатели кои доаѓаат од Русија. Додека мнозинството има впечаток дека санкциите против Русија немаат ефект,

КОЛКУ РУСИЈА НАВИСТИНА КОНТРОЛИРА ОД ТЕРИТОРИЈАТА НА УКРАИНА: Дали овие податоци го отфрлаат митот…

Често можеме да слушнеме обвинувања дека руската армија напредува премногу бавно. Велат дека има битки за некои бескрајни или погранични села, а потоа и дека има опсади на некои градови од трета класа. Во текот на петте месеци од

Американска помош од 89 милиони долари за деминирање на експлозивни направи во Украина

САД доделија 89 милиони долари итна хуманитарна помош за Украина за справување со предизвиците од експлозивните направи на нејзина територија „создадени од бруталната војна на агресија на Русија“, соопштија денеска од Стејт

Зад сцената на битката за најмоќното сајбер оружје на светот: “Американското разузнавање беше…

Американските разузнавачи тајно ги поддржаа плановите за купување на NSO L3Harris, приватна американска одбранбена технолошка компанија која работи со Пентагон, тивко се обиде да ја купи NSO Group, компанија која се најде на насловните

Трамп: САД станаа земја од третиот свет на многу начини

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и САД, изјави Доналд Трамп, изразувајќи загриженост дека другите земји во светот повеќе не го почитуваат и не го слушаат Вашингтон. „САД стана земја од третиот свет на многу

Осуденик на смртна казна “ги поминал” последнте 30 минути од својот живот разговарајќи…

Шеесет и шест годишниот Френк Атвуд беше осуден на смрт за киднапирање и убиство на 8-годишната Вики Лин Хоскинсон во 1984 година. Осуденикот на смрт Френк Атвуд (66) чекал 30 минути џелатите да му стават игла во вена за да го усмртат,

Во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници

Властите во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници. Таквиот потег ќе ослободи средства за итни случаи и ќе укине некои бирократски пречки, јавија американските медиуми. Објавата доаѓа повеќе

“КОЈ СО ОГАН СИ ИГРА, ОД ОГАН ЌЕ ИЗГОРИ” – ШЕСТ НАЧИНИ НА КОИ КИНА МОЖЕ ДА Ѝ СЕ ОДМАЗДИ НА…

Бидејќи посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван ги разгоре тензиите меѓу двете ривалски суперсили, светот сега се подготвува за одговорот кој ќе следува од Кина. Претседателот Си Џинпинг му

ЗИМАТА КАКО НАЈГОЛЕМ СОЈУЗНИК НА ПУТИН: Руска МОБИЛИЗАЦИЈА од 1 МИЛИОН војници!? – ЗА…

Доколку Европејците успеат да ја преживеат гасната криза оваа зима, на пролет ги очекува посебно изненадување. Оваа недела се чекаше да се види дали украинската офанзива, која се најавуваше со месеци, ќе премине од вербална во