Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

СДСМ

Мицкоски се заканува: “ЌЕ ПРЕДЛОЖАМ АКТИВНА БЛОКАДА НА СОБРАНИЕТО!“

„Суштината е како да излеземе од сегашната состојба и да ни биде на сите подобро и ценам дека како политичари треба да се фокусираме на тоа“, порача претходниот ден претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Затоа, посочи, не

Мицкоски: „Ако веќе Ковачевски одлучил да ја одбие подадената рака од ВМРО-ДПМНЕ, нека го направи…

Очекував повеќе аналитичност и очекував премиерот Димитар Ковачевски да се охрабри и да излезе пред медиумите и ако веќе одлучил да ја одбие подадената рака од ВМРО-ДПМНЕ, тоа да го направи на отворена сцена, а не да се крие зад

Неделков: Зголемувањето на платите од 10 проценти не кореспондира со висината на зголемување на…

Штрајкот во училиштата и градинките низ државава на членовите на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) продолжува, поради што втора работна недела нема настава и згрижување на децата. Советот на СОНК  вчера 

Ковачевски: Балканот од секогаш бил сфера на интерес и за Русија, но ние во земјава имаме јасна цел…

Во услови на војната во Украина, прашањето за проширувањето на Унијата станува геостратешко прашање, па затоа ЕУ треба да покаже стратешко лидерство кон Западниот Балкан и да го забрза евроинтеграцискиот процес на регионот, вклучително

Во Собранието расправа за финансискиот план на РКЕ за 2022 година

Пратениците денеска расправаа за Предлогот на финансиски план на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) за 2022 година, во рамки на 54 седница. За пратениците од опозицијата, финансискиот план на Регулаторната

Попис 2021: Преброени 1 836 713 жители, 598 632 домаќинства, 839 174 станови

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од

Ковачевски со критики до градоначалниците: Ветувањата дадени во изборната кампања, не се реализираат

Премиерот Димитар Ковачевски не е задоволен од работата на градоначалниците бидејќи, како што денес изјави, ветувањата дадени за време на изборната кампања, воопшто не се реализираат.  Доминантно, власта во локалните самоуправи ја освои

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ беше против Законот за минимална плата, станаа „за“ кога постигнавме договор

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ биле против Законот за минималната плата, а станале „за“ кога социјалните партнери постигнаа договор. На опозициската партија која најави амандманска интервенција на законот за

Премиерот Ковачевски порача: Не е време за избори, време е за справување со предизвиците

Премиерот Димиртар Ковачевски смета дека сега не е време за предвремени парламентарни избори, туку е време за справување со здравствената и енергетската криза, и за развој на економијата. Избори ќе има, вели, ама редовни, во 2024 година,

Митрески: За сите измени во Изборниот законик треба да се обезбеди консензус

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната прес-конференција во Собранието истакна дека за укинување на техничката или т.н. „пржинска“ влада, но и за сите прашања во врска со измените на Изборниот законик