Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Шпанија

Во Шпанија 50 жени биле избодени со игли во ноќни клубови

Полицијата во Шпанија истражува околу 50 пријавени случаи на жени кои биле прободени со медицински игли додека биле во ноќни клубови или на забави, тренд што претходно е регистриран во други европски држави. Досега не се потврдени

РУСКАТА АМБАСАДА ВО ШПАНИЈА СО КОМИЧНО ВИДЕО: „Време е да се преселиме во Русија. Не одложувајте,…

Руската амбасада во Шпанија објави промотивно туристичко видео кое стана предмет на потсмев, во кое се чини дека се потсмева со санкциите што им ги воведе Западот поради инвазијата на Украина. Поминаа повеќе од шест месеци од почетокот на

Шпанија им оддаде почит на починатите од Ковид-19

Шпанија денеска им оддаде почит на речиси 109.000 луѓе кои починаа во земјата од Ковид-19. Церемонијата, на која присуствуваа највисоките државници во Шпанија, се одржа во период на зголемен број пациенти во болниците во земјата поради

Гори во Шпанија, ќе биде критично во Франција и во Велика Британија

Топлотниот бран што ја зафати Југозападна Европа, веројатно ќе го достигне својот максимум денеска во Шпанија. Високите температури веќе ги разгоруваат шумските пожари на Пиринејскиот Полуостров и во Франција. Се очекува денеска да биде

Во Португалија повеќе дена активни се три шумски пожари

Околу 1.500 пожарникари денеска се обидуваат да изгаснат три шумски пожари кои горат во централниот и северниот дел на Португалија, во областите каде е прогласена вонредна состојба поради високите температури на воздухот. Во

Бајден и Санчез во Мадрид разговараа за засилување на воената соработка

Шпанскиот премиер Педро Санчез и американскиот претседател Џо Бајден денеска се сретнаа во Мадрид, во пресрет на самитот на НАТО, и договорија зајакнување на соработката на полето на одбраната и миграцијата. Двајцата лидери се согласија

Хаос во Шпанија- топлотниот бран предизвика масовни пожари и опустуши 30.000 хектари земја –…

Во руралните области на земјата поради екстремните високи температури и топлотниот бран стотици жители мораа да ги напуштат своите домови, а денеска состојбата се стабилизира и се измерени пониски температури. Регионалните власти имаа

Две илјади бегалци ја „напаѓаат“ шпанската енклава Мелиља – 18 од нив биле прегазени до смрт!

Вчера околу 2.000 африкански бегалци со стапови се обидоа на брутален и организиран начин од мароканска територија да влезат во шпанската енклава Мелиља.Околу 130 од нив успеаја да ја поминат двојната бариера и оградата од шест метри и

Шпанија купува 20 најсовремени борбени авиони Eurofighter – се чини дека нема да ги чинат…

Шпанија треба да добие 20 авиони Eurofighter за да ја замени серијата американски F-18 управувани од воздухопловните сили на земјата од Канарските Острови, според Airbus Defense and Space, најголемата компанија во индустрискиот конзорциум

Погледнете ја ултра-луксузната вила која Лионел Меси ја изнајми за неговиот одмор: Располага со шест…

Аргентинската фудбалска суперѕвезда Лионел Меси ужива во одморот. Пред новата сезона со ПСЖ тој одмара во друштво на сопругата Антонела во луксузна вила што ја изнајмил за таа пригода.  Само еден пар доби покана да дојде и да се