Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Шведска

СОСТОЈБАТА СЕ МЕНУВА- Идиличниот ШВЕДСКИ ОСТРОВ каде што би можела да започне ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА:…

Кој го контролира Готланд го контролира и целиот сообраќај поврзан со Ботнискиот Залив и Санкт Петербург Новинарот на Фајнејшел Тајмс, додека се возел во такси, му било кажано дека локален ресторан нуди бесплатна храна за

ШВЕДСКА КРИВИЧНО ЌЕ ГОНИ ЗА ПОДДРШКА НА ТЕРОРИСТИЧКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ПКК!?

Шефицата на шведското разузнавање Шарлот фон Есен, сака да ја криминализира поддршката на ПКК Шарлот фон Есен, шеф на шведската разузнавачка агенција, рече дека сакаат да ја забранат ПКК и другите терористички организации да дејствуваат

Султанот повторно се заканува со блокада на членството на Шведска и на Финска во НАТО

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган повторно се закани дела ќе го блокира пристапот на Шведска и Финска во НАТО, ако Стокхолм и Хелсинки не ги исполнат барањата на Анкара. – Турција ќе го замрзне процесот за членство на

Грушко: Приемот на Финска и Шведска во НАТО ја комплицира ситуацијата во регионот на Балтичко Море

Заменик шефот на руската дипломатија, Алекасндар Грушко, денеска изјави дека приемот на Финска и Шведска во НАТО може да ја влоши воената ситуација во регионот на Балтичко Море. -Ако ја следиме логиката на мадридските одлуки, тогаш

Пред самитот на НАТО во Мадрид Шведска и Финска најавуваат дека има придвижување во разговорите со…

Финскиот претседател Саули Ниинисто и шведската министерка за надворешни работи Ен Линде денеска изјавија дека е постигнат одреден напредок во преговорите со цел надминување на приговорите на Турција за апликацијата на Шведска и Финска за

Андерсон: Нема да дозволам Шведска да стане засолниште за терористи

Шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави дека нема да дозволи нејзината земја да стане засолниште за терористи. Нејзината изјава уследи по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Брисел и пред почетокот на

Ердоган повторно побара од Шведска да преземе конкретни чекори во борбата против тероризмот

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган во денешниот телефонски разговор со шведската премиерка Магдалена Андерсон, го повика Стокхолм да преземе конкретни чекори за фундаментални прашања, како што е борбата против

Неколку лица повредени во напад со нож во трговски центар во Шведска: “Ова е обид за убиство!“

Неколку лица се повредени во нападот, најверојатно со нож, во трговски центар во градот Вестерас во централна Шведска. Две лица се пренесени во болница, а едно од нив е тешко повредено. Полицијата добила дојава за инцидентот во вторник во

Столтенберг: “Разговорите меѓу Турција, Шведска и Финска беа конструктивни“

„Разговорите одржани во понеделникот во седиштето на НАТО меѓу Турција, Шведска и Финска за изнаоѓање решение за блокадата на Анкара за пристапувањето на двете земји во Алијансата беа 'конструктивни' и ќе продолжат“, соопшти генералниот

Столтенберг: Конструктивни разговори меѓу Турција, Шведска и Финска

Разговорите одржани денеска во седиштето на НАТО меѓу Турција, Шведска и Финска за изнаоѓање решение за блокадата на Анкара за пристапувањето на двете земји во Алијансата беа „конструктивни“ и ќе продолжат, изјави генералниот секретар на