Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

СИДА

Голем успех: Излечена е првата жена во светот од СИДА! Новиот метод вклучува матични клетки од крв…

Американските научници објавија дека успешно ја излечиле првата жена во светот од вкупно три лица излечени од СИДА, со трансплантација на коскена срцевина на донатор кој имал природен имунитет на вирусот што ја предизвикува болеста.

Почина Лук Монтание, човекот кој го откри вирусот ХИВ!

Францускиот виролог и нобеловец Лук Монтание, човекот кој го откри вирусот ХИВ, почина денес на 89-годишна возраст во предградието на Париз. Тој стекна голема слава со откривање на вирусот што предизвикува СИДА, но во подоцнежните години

Откриена нова високовирулентна варијанта на ХИВ: „Предизвикува побрзо влошување на имунолошкиот…

Научниците од Оксфорд го објавија откритието на многу вирулентна варијанта на ХИВ која демне со децении во Холандија и која предизвикува побрзо влошување на имунолошкиот систем. Нивната анализа, објавена во четвртокот во списанието

Болсонаро тврди дека вакцините предизвикуваат сида, Федералниот суд започна истрага против него

Судија на Врховниот бразилски федерален суд нареди истрага против претседателот Жаир Болсонаро за објавување лажни информации во видео во кое тој ја поврзува вакцината против Ковид со Сида. Одлуката на судијата Алехандер де Мораес, член