Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

СЗО

Ширењето на мајмунските сипаници во развиените земји е последица на две рејв-забави во Шпанија и…

Висок советник на Светската здравствена организација го опиша невиденото ширење на мајмунски сипаници во развиените земји како „случаен настан“ што може да се објасни со ризичното сексуално однесување во два неодамнешни масовни настани

Првиот човек на СЗО тврди: “Пандемијата со Ковид-19 не е завршена!“

Пандемијата од Ковид-19 не е завршена, предупреди првиот човек на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебрејесус и покрај падот на пријавени случаи. Генералниот директор на СЗО пред официнални лица, собрани на

Потврдени се околу 80 случаи на мајмунски сипаници, пријавени во СЗО од 12 земји.

Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека од вирусот на мајмунски сипаници, кој прво беше регистриран во Англија, а потоа се прошири и во другите европски земји, досега се заразени 80 лица. Потврдени се околу 80 случаи

Пред една недела Северна Кореја го потврди првиот случај на корона, сега имаат речиси два милиони!

Северна Кореја регистрираше речиси 2 милиони пациенти со треска една недела откако беа потврдени првите официјални случаи на Ковид-19. Симптомите на треска беа потврдени кај уште 262.000 луѓе во средата, објавија државните медиуми

СЗО: Нова епидемија на ебола во ДР Конго

Уште еден пациент со потврдена ебола почина во Демократска Република Конго, неколку дена откако смртоносната болест повторно се појави во земјата, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Генетското тестирање покажа

СЗО – “Досега во Украина се извршени 147 напади врз здравствени установи, ситуацијата се…

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека се извршени 147 напади врз здравствени домови во Украина, објавија странските медиуми. Портпаролот на СЗО, Бану Батнагар, на прес-конференција во седиштето на ОН во Женева зборуваше

СЗО: Ситуацијата со пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена

Комитетот на Светската здравствена организација за вонредни прашања едногласно оцени дека не е време да се „олабави одбраната“ во однос на пандемијата на Ковид-19, изјави денеска претседателот на комитет Дидие Усин. Ситуацијата со

СЗО: “Бројот на напади на здравствени установи во Украина се искачи на 108!“

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека во Украина досега се извршени 108 напади врз здравствени установи. Портпаролот на СЗО, Бану Батнагар, на прес-конференција во седиштето на ОН во Женева зборуваше за најновите

СЗО работи на анализа на две нови подваријанти на видот омикрон: „Сакаме да го разбереме нивното…

Светската здравствена организација (СЗО) во понеделникот објави дека следи десетици случаи на две нови подваријанти на високо преносливиот вид на вирусот Ковид-19, омикрон, во обид да процени дали тие се позаразни или поопасни од

7 април – Светски ден на здравјето, како и годишнина од основањето на СЗО

Секоја година на 7 април, Светската здравствена организација го одбележува Светскиот ден на здравјето, овој датум ја означува и годишнината од основањето на СЗО во 1948 година. Во центарот на вниманието е одредена здравствена тема која