Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Талибанци

Талибанците потпишале договор за управување со три аеродроми со компанија од Обединетите Арапски…

Талибанските власти во Авганистан денеска соопштија дека потпишале договор за управување со три аеродроми со компанија од Обединетите Арапски Емирати. Според договорот, GAAC Solutions на Абу Даби ќе управува со аеродромите во Херат,

Авганистан: Жените кои читаат вести на телевизија од денес имаат покриени лица.

Жените кои ги читаат вестите на водечките авганистански канали за вести, денеска во програмата се појавија со покриени лица, еден ден откако се спротивставија на наредбата на Талибанците да го сменат својот изглед на телевизија.

Талибанците им наредија на ТВ водителките во Авганистан да ги покријат лицата!

Талибанците издадоа наредба со која се бара од ТВ водителките во Авганистан да ги покриваат лицата додека се во етерот. Медиумските куќи добија нова наредба во средата, потврди портпаролот на верската полиција за Би-Би-Си Пашто.

ТАЛИБАНЦИТЕ ДОНЕСОА НАЈСТРОГА ОДЛУКА ОД КОГА ЈА ПРЕЗЕДОА ВЛАСТА – Сите жени ќе мора…

Највисокиот талибански лидер Хајбатул Ахунџад им нареди на авганистанските жени да носат шамии на јавните места задолжително. Тоа е едно од најголемите навлегувања врз слободите на жените откако Талибанците ја презедоа власта во Кабул во

Талибански официјален претставник изјави дека во напад на џамија во северен Авганистан загинале…

Најмалку 33 лица загинаа, а 43 се повредени во денешниот напад врз џамија и верско училиште во северен Авганистан, при што голем дел од жртвите се ученици, изјави талибански официјален претставник. Заибулах Муџахид, талибански

Талибанците против BBC: Авганистанските власти ја забранија британската телевизија во нивната држава

Талибанските власти ја забранија работата на телевизијата BBC на паштунски јазик, објави медиумот TOLO News. Телевизијата наведува дека BBC потврдила дека во Авганистан се забранети сите програми на таа телевизија. Откако

Советот за безбедност на ОН: Сите Авганистанци имаат право на образование, вклучително и девојчињата

Советот за безбедност на ОН изрази длабока загриженост поради одлуката на талибанците, кои се на власт во Авганистан, да им забранат на девојчињата да посетуваат средно училиште и ги повика веднаш да отворат училишта и за ученички.

Животниот пат на Калид Пајенда: „Минатата година бев министер за финансии, управувајќи со милијарди,…

До минатото лето, Калид Пајенда (40 г.) беше авганистански министер за финансии - тој го надгледуваше буџетот од 6 милијарди долари, а сега, седум месеци откако Кабул падна во рацете на талибанците, тој е зад воланот на неговата Хонда

Авганистански министер: „Минатата година бев министер за финансии, управувајќи со милијарди, а сега…

До минатото лето, Калид Пајенда (40) беше авганистански министер за финансии - тој надгледуваше буџет од 6 милијарди долари, а сега, седум месеци откако Кабул падна во рацете на талибанците, тој е зад воланот на неговата Хонда Акорд и

Талибанците повикуваат на соработка: Дипломатијата треба да спречи светски војни

Официјални лица од голем број земји се собраа на Дипломатскиот форум што се одржува во Анталија од 11-ти до 13-ти март. Свое место на овој настан најдоа и претставници на талибанската влада во Авганистан. Иако претставниците на