Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Турција

ТУРЦИЈА ОДИ ВО ВОЈНА !? Ердоган се обрати до нацијата и посочи дека завршните подготовки се на…

Воените операции на Турција, кои се спроведуваат сега и во иднина ќе се изведуваат на нејзините јужни граници, немаат за цел да го нарушат суверенитетот на нејзините соседи, туку се неопходни за безбедноста на Турција, соопшти Советот за

Финска и Шведска испраќаат делегации во Анкара поради преговорите за нивното членство во НАТО!

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, потврди дека претставниците на земјата утре во Анкара ќе се сретнат со делегациите на Финска и Шведска на разговори за членството на овие две земји во НАТО. Претходно, финскиот

Турската лира продолжува да слабее, стапката на инфлација достигна 70 отсто.

Турската лира денеска падна за 16 отсто во однос на доларот, со што загубите оваа година достигнаа 18 отсто, а аналитичарите ја обвинуваат неортодоксната економска политика на државата. Падот на лирата поттикна зголемување на

Ердоган: „Грчкиот премиер Мицотакис повеќе не постои за мене!“

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави рече дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис повеќе не постои за него по забелешките и критиките на последниот кон Турција за време на неговата неодамнешна посета на САД.

Ердоган најави воени операции во југот на Турција!

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, во понеделникот рече дека Анкара наскоро ќе започне нови воени операции долж нејзините јужни граници за да создаде безбедни зони со широчина од 30 километри за борба против терористичките

Ердоган жестоко удри на своите западни сојузници: “Не можеме да затвориме очи пред санкциите…

Турција не може да ги игнорира санкциите на Стокхолм против Анкара, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Иако е очигледна виталната улога што ја играме во Алијансата и меѓународните организации чии членки сме, некои од

Во Истанбул одржан голем собир за поддршка на опозиционерката осудена за навреда на Ердоган.

Десетици илјади луѓе се собраа во најголемиот турски град, Истанбул, за поддршка на водечката опозициска политичарка, Канан Кафтанчиоглу. Кафтанчиоглу, која го предводи истанбулскиот огранок на секуларната Републиканска народна

Столтенберг: „Турција е важен сојузник, разговарав со Ердоган околу барањата на Шведска и Финска.“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека разговарал со турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган за апликациите на Шведска и Финска за членството во НАТО, истакнувајќи дека треба да се земат предвид безбедносните грижи

“Дојде време Турција да биде исклучена од НАТО!” Западот огорчен од политиката на Анкара…

Турција треба да биде исклучена од НАТО поради нејзината политика и став околу приклучувањето кон алијансата на Шведска и Финска, изјави за ТВП Ворлд претседателот на Форумот на Блискиот Исток, историчар и ориенталист Даниел Пајпс. Тој

Ердоган: „Нашиот став за членството на Шведска и Финска е јасен!“

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека утре ќе има телефонски разговор со Финска за членството на земјата во НАТО. Денеска разговарав со холандскиот премиер. Утре ќе има разговори со Британија и Финска, изјави