Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

УЕФА

УЕФА го казни Фенербахче поради навивачката поддршка за Путин

Европската фудбалска федерација (УЕФА) му изрече парична казна од 50.000 евра на Фенербахче, како и делумно затворање на трибините за следниот европски натпревар, поради навивачкото скандирање на името на рускиот

УЕФА забрани натпревари во Приднестровје

Европската фудбалска федерација (УЕФА) донесе одлука за забрана на одигрување натпревари во областа Приднестровје, од која доаѓа најдобриот молдавски клуб Шериф од Тираспол, поради заострените политички односи во тој регион по

ЗАПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ДЕЦЕНИЈАТА – Сеп Батлер (86 г.) пристигна во судот насмеан: “Јас сум…

Поранешниот претседател на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер изјави дека е оптимист и дека има големи шанси за успех во судскиот процес за измама што се води против него а кој денеска започна пред швајцарскиот суд.

За првпат во историјата на фудбалот се игра овој натпревар – Италија има шанси да освои голем…

Италијанската фудбалска репрезентација иако доживеа голем неуспех во баражот за Светското првенство каде загуби од Македонија, сепак ќе има шанса да го освои трофејот на светско ниво. За првпат во историјата ќе се игра натпреварот

УЕФА ја претстави топката со која ќе се игра големото финале на Лигата на шампиони. На топката има…

Големото финале во Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и Ливерпул е закажано за 28. мај во Париз, а УЕФА денеска ја претстави топката со која ќе се игра големиот натпревар. Станува збор за топка на Адидас со сребрени ѕвезди кои се

УЕФА ГО НАЗНАЧИ КЛЕМЕНТ ТУРПИН ДА ГО СУДИ ФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ПОМЕЃУ ЛИВЕРПУЛ И РЕАЛ!

Судискиот комитет на УЕФА го назначи Клемент Турпин да го суди финалето на Лигата на шампионите на УЕФА во 2022 година помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид, што ќе се одржи на „Стад де Франс“ во Сен Дени, Франција, во сабота на 28 мај во 21

ФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ ВО 2023 ГОДИНА ЌЕ СЕ ИГРА НА СТАДИОНОТ „АТАТУРК“ ВО ИСТАНБУЛ!

Финалето на Лигата на Лигата на шампиони (ЛШ) во сезоната 2022/23 ќе се игра на стадионот „Ататурк“ во Истанбул, одлучи Комитетот за натпреварување на УЕФА, кој денеска одржа состанок во Виена по повод Конгресот на европското фудбалско

УЕФА: „Во сезоната 2022/23 нема да има претставници на Русија во европските натпреварувања!“

Руските фудбалски клубови нема да играат во европските натпреварувања во сезоната 2022/23, соопшти Европската фудбалска асоцијација. Во сезоната 2022/23 нема да има претставници на Русија во европските натпреварувања. Поради ова,

ФИФА ГО СУСПЕНДИРАШЕ ПАРТИЗАН! Од клубот велат дека ќе ја платат глобата во рок од 20 дена!

Фудбалскиот клуб Партизан реагираше по информацијата дека ФИФА го суспендирала клубот поради долгот кон Лугано, поранешниот клуб на Филип Холендер. Според таа одлука, црно-белите не би можеле да донесат засилувања во следните три

„ШАМАР“ ЗА ЕВРОПСКИТЕ ВЕЛИКАНИ – ИСФРЛАЊЕ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ: Судот донесе одлука, УЕФА…

По подолг период пристигнаа вести за европската Суперлига Поточно, пристигна информација за потенцијални казни за клубовите кои го основаа тоа натпреварување минатата година. Да потсетиме, 12 клуба сакаа да направат ново европско