Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

вакцина

Бајден ја прими четвртата доза вакцина против коронавирус

Американскиот претседател Џозеф Бајден вечерва ќе ја прими четвртата доза од анти ковид вакцината. Главниот лекар на Белата куќа вечерва ќе му даде на Бајден уште една бустер доза, откако Бајден ќе се обрати во зградата на Ајзенхауер,

Во што се разликува протеинската вакцина на Новавакс?

Како протеинската вакцина Novavax се разликува од другите вакцини и како делува? Кој би можел да ја искористи како алтернатива? Новата вакцина на Новавакс е наречена „нуваксовид“. Тоа би можело да биде од интерес за луѓето кои досега не

BioNTech нема да бара компензација за неовластено производство на вакцини во Африка: „Не ни треба…

Германската биотехнолошка компанија BioNTech нема да бара судска заштита на нејзините права на интелектуална сопственост на вакцината против Ковид 19, доколку компаниите во Африка почнат да произведуваат неавторизирани верзии, изјави

Почина Лук Монтание, човекот кој го откри вирусот ХИВ!

Францускиот виролог и нобеловец Лук Монтание, човекот кој го откри вирусот ХИВ, почина денес на 89-годишна возраст во предградието на Париз. Тој стекна голема слава со откривање на вирусот што предизвикува СИДА, но во подоцнежните години

Последните вести од Франција би можеле да го израдуваат Новак Ѓоковиќ

Според информациите од Франција, кои денеска ги пренесуваат српските медиуми, Новак Ѓоковиќ би можел да игра на „Ролан Гарос“ во Париз без задолжителната вакцинација. Имено, францускиот шеф на стратегијата за Ковид, Алан Фишер изјавил

„Фајзер“ започна клинички испитувања на вакцината против „омикрон“: „Свесни сме дека постоечката…

Pfizer и BioNTech објавија дека започнале со клинички испитувања на новата верзија на нивната вакцина насочена кон омикронската варијанта на коронавирусот, која делумно ја избегнува заштитата обезбедена од оригиналната верзија на нивната

Здружението на тенисери одлучи: Ѓоковиќ нема да може да игра на Ролан Гарос

Само вакцинирани тенисери ќе можат да учествуваат на вториот Грен слем турнир во сезоната, Ролан Гарос, а оваа информација денеска беше потврдена откако Здружението на тенисери (АТП) испрати циркуларно писмо со наслов: „Важно: Барање за

ПОСЛЕДНОТО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР: ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ ИЛИ ПЛАЌАЈТЕ КАЗНИ НА МЕСЕЧНО НИВО!

Грчкиот премиер упати последен повик до постарите граѓани да се вакцинираат пред да започнат месечните казни за прекршување на правилата за вакцинација од следната недела. „Денеска ги охрабрувам нашите сограѓани постари од 60 години кои

КАРИЕРАТА НА ЃОКОВИЌ СТАВЕНА НА КОЦКА, ПОСТОИ ШАНСИ НОВАК, НАДАЛ И ФЕДЕРЕР ДА ОСТАНАТ…

Интересен e коментарот на Матс Виландер за исходот од „случајот Ѓоковиќ“: "Изненаден сум и шокиран. И малку сум исцрпен бидејќи за тоа слушавме една недела. Му давам голема заслуга на Новак што се обиде, но во исто време знаеше што може да

Француската влада: Задолжителната вакцинација нема да биде најефективниот начин за борба против…

Воведувањето на задолжителна вакцинација нема да биде најефективниот начин за оние кои не биле вакцинирани против Ковид-19 да го сторат тоа, а плановите за заострување на мерките за добивање здравствени пропусници за вакцинираните веќе