Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Вакцинација

Во САД почна вакцинацијата против Ковид-19 на деца постари од шест месеци

САД почнаа со дистрибуција на вакцина за деца постари од шест месеци. За неколку дена, вакцината треба да биде достапна низ целата земја, информираше координаторот на Белата куќа за Ковид-19, доктор Ашиш Јха. Кон крајот на минатата

30 земји потврдија присуство на мајмунска сипаница – оваа европска земја воведува вакцинација

Шпанија ќе започне со вакцинирање на лицата кои биле во близок контакт со заболени од мајмунски сипаници, откако од 19. мај досега 242 лица биле позитивни на овој вирус, соопшти Министерството за здравство на Шпанија. Можно е да се

Бил Гејтс: „Му се восхитувам на Ѓоковиќ, но би сакал неговите ставови за вакцината да не се такви!“

Во опширно интервју за Би-Би-Си, американскиот бизнисмен и некогаш најбогат човек на светот Бил Гејтс, меѓу другото, зборуваше и за пандемијата на коронавирусот, а се осврна и на ставот на Новак Ѓоковиќ да не се вакцинира. На

ЕУ ПРЕДУПРЕДУВА: Урсула бара да се интензивира вакцинацијата, особено за децата, бидејќи никогаш не…

Помеѓу 60 и 80 отсто од населението на Европската унија досега било заразено со вирусот Ковид-19, според проценката на Европската комисија објавена од комесарката за здравство Стела Киријакидес во средата. „Се проценува дека меѓу 60 и

Сали: Опфатот со вакцинација против ковид-19 е 46%

Опфатот со вакцинација против Ковид-19 е 46 отсто. Со поранешните бројки опфатот беше над 43 отсто. Тоа не значи многу, многу е битно да знаеме дека имаме сосема доволен број вакцини и ги имаме на располагање за секој граѓанин кој е

Петличковски: Да знаат дека доколку дојде нов бран на пандемијата и се појави нова варијанта,…

Мислам дека сега сме во многу безбедна зона и дека тука ќе останеме барем неколку месеци. Сепак, мора да бидеме внимателни и да се подготвиме за евентуален нов бран на пандемијата, истакна претседателот на Комисијата за заразни

Сали: Може да сметаме дека сме имунизирана нација

Здравствниот кадар и вработените во КАРИЛ професионално постапиле во случајот на починатиот спортист Денис Тот, изјави вечерва министерот за здравство Беким Сали, во емисијата Клик Плус на ТВ21, при што додаде дека не забележен некој

Пандемијата не е завршена. Се очекува поинтензивна кампања за вакцинација против Ковид-19

Продолжува трендот на намалување на бројот на активни ковид случаи во државава. Според вчера објавениот извештај на Институтот за јавно здравје, активни се 1.351 случај од кои најголем број – 715 се во Скопје. При направени 2.669

Здравствени агенции на ЕУ: Нема докази во прилог на четврта доза на вакцина против корона за општата…

Здравствените агенции на ЕУ денес соопштија дека нема докази за поддршка на употребата на четвртата доза на Pfizer и Moderna против ковид-19 кај општата популација, но препорачаа т.н. друга бустер доза за лица над 80 години. Во

Германија се откажува од задолжителната вакцинација за сите постари до 18 години, наместо тоа истата…

Германија се откажува од воведувањето на обврската за вакцинација против вирусот Ковид-19 за сите полнолетни граѓани, а наместо тоа треба да се воведе задолжителна обврска за вакцинација за оние над 50 години, беше објавено во