Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Велика Британија

Британската Влада очекува да собере околу пет милијарди фунти преку еднократен данок за компаниите…

Британската Влада денеска објави пакет мерки во вредност од неколку милијарди фунти за финансиска помош на домаќинствата со најниски приходи и поради таа причина воведува еднократен данок на дополнителна добивка за нафтените и гасните

Поранешниот британски пратеник, Имран Ахмад Кан, е осуден на 18 месеци затвор поради сексуално…

Поранешниот британски пратеник Имран Ахмад Кан е осуден на една и пол година затвор пред Судот во Саутварк, откако беше прогласен за виновен поради сексуално злоставување на 15-годишно момче, објавија денеска британските медиуми.

ДАЛИ НА ЕВРОПА И СЕ ЗАКАНУВА НОВА ЕПИДЕМИЈА !? Мајмунска сипаница се појави во неколку земји, еве ги…

Здравствените власти во Шпанија издадоа предупредување за можна појава на мајмунска сипаница откако на 23 мажи им беа дијагностицирани симптоми компатибилни со вирусна инфекција веќе откриена во Велика Британија и Португалија. Сите

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ЈА ПОГОДИ НАЈГОЛЕМАТА ИНФЛАЦИЈА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 40 ГОДИНИ – Милион домаќинства…

Годишната стапка на инфлација во Велика Британија во април достигна највисоко ниво во последните 40 години, бидејќи руската инвазија на Украина поттикна натамошно зголемување на цените на храната и горивата. Инфлацијата во претходните

ШОК ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА – Срам за Борис Џонсон, уапсен пратеник од неговата…

Неименуван британски пратеник од редовите на Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон е уапсен под сомнение за силување и други сексуални вознемирувања извршени во период од седум години. Човекот се соочува и со обвинувања за

ГО УКРАДЕ “ШОУТО“ !? Ѓраѓаните на Велика Британија лути на Том Круз: “Неговиот филм не е важен,…

Бројни ѕвезди се приклучија на првиот од големите настани по повод 70-годишнината од владеењето на британската кралица Елизабета II овој викенд, од Демијан Луис и Хелен Мирен, Аџо Андох и Алан Тичмарш до Том Круз. Целиот настан од големиот

ЗНАЕТЕ ЛИ КОЈ Е НАЈГОЛЕМИОТ ЕВРОВИЗИСКИ ГУБИТНИК !? Оваа земја најмногу досега била на дното на…

Популарното музичко натпреварување Евровизија заврши, а еуфоријата се уште се чувствува во воздухот ширум светот. Светските медиуми внимателно следеа што се случува во Торино и се обидуваат да откријат повеќе детали за популарното 

“ПО ОВА ШТО УКРАИНЦИТЕ ИМ ГО ПРИРЕДИЈА ВО ДОНБАС, НА РУСИТЕ ИМ ПРЕТСТОЈАТ ИСКЛУЧИТЕЛНО ТЕШКИ…

Руската офанзива во украинската провинција Донбас "изгуби динамика и значително заостанува", објави во неделата британската воена разузнавачка служба. "Во сегашните околности, многу е мала веројатноста Русија значително да го забрза

БРИТАНЦИТЕ ЈА ИЗНЕСОА НАЈНОВАТА ПРОГНОЗА ОД БОЈНОТО ПОЛЕ: РУСИЈА ЗАОСТАНУВА, А ЕВЕ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ…

Во сегашните услови, тешко дека Русија драматично ќе го забрза својот напредок во следните 30 дена – се наведува во редовниот Твитер билтен на британската воена разузнавачка служба, пренесува Ројтерс. Во петокот, украинските сили

ЏОНСОН ИЗДАДЕ СУРОВА НАРЕДБА: БРИТАНСКИОТ ПРЕМИЕР НЕМИЛОСРДЕН – ПОВЕЌЕ ОД 90.000 ЛУЃЕ НА УДАР…

Џонсон им рекол на министрите да смислат план за намалување на работната сила во државната служба на нивото од 2016 година, што значи намалување за околу една петтина, пренесува Sky News. Борис Џонсон им нареди на министрите да