Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Велика Британија

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ДОМАЌИН НА ЕВРОВИЗИЈА 2023: УКРАИНА ЈА ИМА ОВАА УТЕШНА НАГРАДА!

Она за што сите се сомневавме сега е и официјално потврдено: Евровизија ќе се организира во Обединетото Кралство "во име на овогодинешните победници - Украина". Би-Би-Си ќе ја преземе улогата на домаќин на натпреварот, кој ќе се одржи

Температурата се зголемува толку многу што научниците не можат да ја измерат

Растот на глобалната температура е побрз од способноста на научниците собрани околу иницијативата Weather Attribution (WWA) да го измерат во реално време. Велика Британија ја погоди топлотен бран кој е

БРИТАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЛИЗ ТРАС: НА ПУТИН НЕ МОЖЕ ДА МУ СЕ ВЕРУВА!

„Треба итно да работиме со нашите меѓународни партнери да најдеме подобар начин да го испорачаме украинско жито на пазарот, на кој Русија нема да учествува бидејќи го прекрши ветувањето“ - тврди Трас „Рускиот напад на украинското

ТОПЛОТЕН БРАН ВО ЕВРОПА – Велика Британија ја забележа најтоплата ноќ во својата историја

Велика Британија ја доживеа најтоплата ноќ во својата историја, а за денеска се чека уште еден невиден ден. Се предвидува дека температурите ќе достигнат 41 степен во топлотниот бран што е резултат од влошените климатските промени.

Гори во Шпанија, ќе биде критично во Франција и во Велика Британија

Топлотниот бран што ја зафати Југозападна Европа, веројатно ќе го достигне својот максимум денеска во Шпанија. Високите температури веќе ги разгоруваат шумските пожари на Пиринејскиот Полуостров и во Франција. Се очекува денеска да биде

Принцот Чарлс жали за ропството: Не можам да ја опишам длабочината на мојата лична тага поради…

Во говорот пред лидерите на Комонвелтот во Руанда, британскиот принц Чарлс изрази длабоко жалење за ропството и призна дека корените на ропството лежат во болен период од историјата. Комонвелтот, клуб од 54 земји од Британската

НОВ ‘ШАМАР’ ЗА БОРИС ЏОНСОН – Конзервативците загубија на локалните избори на две…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше поразен затоа што гласачите не дадоа доверба на неговата Конзервативна партија на две места каде што се одржуваа локални избори. Претседателот на Конзервативната партија, Оливер Дауден

Дали пристигнувањето на моќниот ракетен систем HIMARS во Украина може да го промени текот на војната…

Пристигнувањето на HIMARS во Украина предизвика големо внимание, бидејќи официјален Киев се надева дека овој ракетен систем ќе го спречи паѓањето на целата област Доњецк под руска контрола и конечно ќе ја запре руската офанзива која ја

Кралицата Елизабета II повторно им пркоси на докторите: И покрај забраната, таа повторно се одлучи…

И покрај тоа што докторите пред девет месеци ја советуваа да престане да јава, 96-годишната кралица Елизабета II решила да не ги слуша, па фотографите во Виндзор ја снимиле како таа јава коњ.

По големите руски закани, Европската унија бара “да се изгасне осигорувачот“ за Калининград: “Не, не…

Европската унија ќе се обиде да го „деескалира“ спорот со Русија за Калининград, тврдат високи дипломатски извори во Брисел. Од Европската комисија, како што објави Times, ќе биде побарано да ја „ублажи“ ситуацијата откако Литванија го