Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Велика Британија

Русите жестоко го напаѓаат Донбас, се очекува негов пад додека тајните служби на Велика Британија…

„Британската воена разузнавачка служба верува дека напредокот на Русија во Украина во следните неколку месеци може да го забави недостатокот на ресурси“, тврди британскиот премиер Борис Џонсон пред група европски новинари. Во

Велика Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат  против мајмунски…

Британските здравствени власти ќе почнат да нудат вакцини против мајмунски сипаници за геј мажите и бисексуалците, бидејќи тие се изложени на најголем ризик да се заразат со таа болест. – Лекарите може да размислат да вакцинираат некои

Инфлацијата во Велика Британија највисока во изминатите 40 години

Инфлацијата во Велика Британија се зголеми на 9,1 отсто на годишно ниво во мај, што е највисоко во изминатите 40 години, покажува извештајот објавен од Националната канцеларија за статистика на Обединетото Кралство. Инфлацијата во голем

Најголем штрајк на британските железничари во последните 30 години

Најголемиот штрајк на железницата во последните 30 години во Велика Британија започна денеска кога десетици илјади работници ги напуштија своите работни места поради спор околу платите, работните услови и работните места. Овој штрајк

“ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ВОЈНА СО РУСИЈА!“ – Военото раководство на Велика Британија издаде наредба…

Поранешниот директор на британските специјални сили, генерал Адријан Бредшо, изјави дека Велика Британија мора да се „подготви за војна“ за да ја одврати Русија. Бредшо ја коментираше изјавата на новиот генерал на британската армија,

Владимир Путин му се заканувал на поранешниот премиер на Велика Британија: Гордон Браун открива…

Поранешниот премиер на Велика Британија, Гордон Браун откри дека Владимир Путин му се заканувал за време на неговата официјална посета на Москва и вели дека Западот „не успеал“ да му се спротивстави на рускиот претседател години пред

БОРИС ЏОНСОН ЗАВРШИЛ НА ОПЕРАЦИЈА !? Се огласи потпаролот и откри во каква состојба е премиерот на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон се опоравува по мала операција на носот, објави Даунинг стрит. Операцијата била кратка и под општа анестезија. Додека Џонсон не се врати на работа во вторник, сите важни одлуки ќе ги носи

Победа на Путин во Украина би значело „катастрофа“, вели Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Западот мора да продолжи да ги поддржува Украинците додека тие се обидуваат да ја вратат територијата заземена од Русија, нагласувајќи дека ќе биде „катастрофа“ доколку рускиот претседател

Министерството за внатрешни работи на Велика Британија одлучи: “Џулијан Асанж ќе биде екстрадиран во…

Министерката за внатрешни работи на Велика Британија, Прити Пател во петокот ја одобри екстрадицијата на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Соединетите Америкаснки Држави (САД), каде што сакаат да му судат по 18 точки, вклучително и

Првиот човек на вооружените сили на Велика Британија тврди: “Русија веќе стратешки ја загуби…

Првиот човек на британските вооружени сили посочи дека Русија веќе стратешки ја загубила војната во Украина. Адмиралот Тони Радакин изјави дека воената сила на Русија е намалена и дека никогаш нема да може да ја преземе цела Украина,