Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Влада на РМ

Протест против францускиот предлог пред Владата

 Пред Владата и вечерва се одржува протест под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“, преку кој се бара да се отфрли францускиот предлог за кревање на ветото од Бугарија и деблокада на интеграциите на државава во Европската унија. Дел од

Европскиот предлог е достапен на македонски јазик на веб страницата на Владата

Владата на Република Северна Македонија денеска на официјалната веб страна го објави европскиот предлог, интегрално преведен на македонски јазик. Предлогот може да се преземе на следниот линк: • Министерски состанок на

Влада: Рекордно зголемена трговската размена меѓу Македонија и Германија

Владата на Република Македонија во соработка со Делегацијата на Германското стопанство во државава информира за рекордно зголемување на трговската размена меѓу двете земји. Согласно официјалните статистички податоци на Сојузното

Влада: Намалување на цената на горивата, преку намалени акцизи и ДДВ

Цената на дизел горивото наместо 85,5 денари, колку што изнесува сега, со одлуките што ги донесе Владата на денешната седница, ќе се намали за 10,5 денари и треба да изнесува 75 денари, додека бензинот наместо 91,5 денари ќе се намали

Владата ја донесе Националната стратегија за интегрирано гранично управување

Владата денеска на седница ја донесе Национална стратегија за интегрирано гранично управување 2021 – 2025, со Акциски план за имплементација 2022 – 2025. Како што соопшти владината прес-служба, Националната стратегија и Акцискиот план

Вториот Преспа форум за дијалог се планира во јуни

Владата на денешната седница го разгледа и прифати Извештајот за првата меѓународна конференција во рамки на проектот Преспа форум за дијалог, и го задолжи Министерството за надворешни работи да ги спроведе сите активности за организирање

Влада: МНР да преземе мерки за осигурување на безбедноста на нашите членови во Мисијата на ОБСЕ во…

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за безбедносната ситуација во и околу Украина и го задолжи Министерството за надворешни работи во координација со надлежните институции да ги преземе сите потребни мерки за

Владата ги донесе измените на Програмата за заштита на ранливи потрошувачи на енергија

Владата на денешната седница донесе измени и дополнување на Програмата за заштита на ранливи потрошувачи на енергија за 2022 година, со цел на сите баратели да им се овозможи еднаков третман при примањето на финансиската поддршка на

Ќе се менува методологијата за усогласување на пензиите, следната средба закажана во март

Методологијата за усогласување на пензиите ќе се менува со цел да се изнајде модел кој ќе овозможи одржливо решение на долг рок, договорија здруженијата на пензионери и Владата на денешната средба. Следната средба е закажана за

Ковачевски: Беса да се однесува како опозициска партија во Собранието

Премиерот Димитар Ковачевски апелира до пратениците на движењето Беса да се однесува како опозиција во Собранието и да ја деблокираат работата на собраниските комисии со прифаќање на распределбата на местата во комисиите согласно со