Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Володимир Зеленски

Зеленски го смени командантот на силите за специјални операции

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, го смени Хрихориј Халахан, командантот на силите за специјални операции на украинската армија, со декрет објавен денеска на веб-страницата на Претседателството. Со уште еден декрет од

Сакеларопулу до Зеленски: Сме и ќе бидеме со вас

Претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу на отворањето на годинешната конференција на Економист во Атина, до претседателот на Украина Володимир Зеленски кој учествуваше преку видео врска, му ги изрази „почитта и восхитот на Грците

Џонсон: Верувам дека украинската армија може да ја врати одземената територија

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на денешниот телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски му рекол дека верува оти украинската армија може да ја врати територијата освоена од руските сили, објави

Зеленски со повик до државите за обнова на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги покани учесниците на меѓународната конференција за обнова на Украина да се приклучат на националниот план за обнова на таа земја. Во швајцарскиот град Лугано почна дводневна меѓународна

Зеленски: Влезот на Украина во ЕУ не смее да трае со години

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина треба да се приклучи на ЕУ што е можно поскоро и дека процесот „не смее да трае со години“. Скај Њуз пишува дека процесот на прием во членство во Унијата вобичаено

Зеленски: Со ракета погоден преполн шопинг центар во градот Кременчук, има жртви

Ракета истрелана од руските сили денеска погоди трговски центар во градот Кременчук во централна Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, нагласувајќи дека не можно да се замисли бројот на жртвите. Според него, во

Американскиот актер Бен Стилер опишува како се чуствувал за време на неговата посета на Украина:…

Во интервју за BBC Breakfast, американскиот актер Бен Стилер изјави дека е многу трогнат од она што го видел во Украина, земја која е изложена на руски напади од февруари, и сведоштвата што ги слушнал од Украинците. Ѕвездата на филмот

Студен туш од Фон дер Лајен: Украина е поблиску до ЕУ од (речиси) сите балкански држави !?

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за австрискиот весник Wiener Zeitung зборуваше за проширувањето на Европската унија, Украина и БиХ и за доделувањето кандидатски статус на балканските држави, пренесува Klix.ba.

Зеленски најде време да зборува и на самитот на Африканската унија: “Вие сте заложници на оние кои…

Украинскиот претседател ја нарече Африка „заложник“ на руската војна, за време на обраќањето до Африканската унија (АУ) во понеделникот, објави BBC. Руската инвазија и блокирањето на украинскиот извоз на жито предизвикаа недостиг и

‘ДЕРУСИФИКАЦИЈА’ – Екстремни мерки: Украинците забранија увоз на руски книги и…

Украина прибегна кон нови мерки против руските граѓани: украинскиот парламент донесе два закони со строги ограничувања за книги и музика чии автори се руски граѓани. Целта е да им се забрани да печатат книги, освен ако не се откажат од