Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Зеленски

ПОДЕЛБИ ВО УКРАИНА – Зеленски под се посилен удар на критичарите: “Се претвора во…

Се чини дека владата се обидува да ги држи градоначалниците на страна и да ја задржи контролата врз помошта за закрепнување, а со тоа да ги ослабне политичките ривали Има неофицијален договор меѓу украинските политичари откако Русија ја

Зеленски: Секој окупатор кој мачи и убива ќе биде казнет, ништо нема да ја спречи одмаздата

Нападот на затворот во кој се држеле затвореници е смислено масовно убиство на украински воени затвореници, рече во своето синоќешно обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски. – Повеќе од педесет мртви … Секој

КАКО УКРАИНА СТАНУВА НОВИОТ ВИЕТНАМ ЗА ПУТИН? Анализа на поранешниот командант на НАТО: Рускиот…

Бидејќи војната во Украина полека влегува во петтиот месец и нејзиниот крај не се гледа, многу набљудувачи почнуваат да се прашуваат "Дали Западот ќе се измори да ја поддржува Украина"? Некои коментатори веруваат дека "времето работи

Најмалку 12 загинати во руски напади во централна Украина

Најмалку 12 лица загинаа, а 25 се ранети во руски напади во централна Украина, пренесе Бета повикувајќи се на украинската служба за итни случаи. Цел на нападите била и Виница, град кој досега беше донекаде поштеден

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата за само еден ден, но кога Украина ќе капитулира

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Русија ќе ја прекине офанзивата во Украина кога украинските власти и армијата ќе капитулираат. -Украинската страна може да го прекине конфликтот за само еден ден. Треба да им

Советникот на Зеленски објави колку војници губи Украина дневно: Бројката никогаш не била поголема!

Михајло Подољак тврди дека една од главните причини за толку голем број жртви е непропорционалноста во односот на руските и украинските сили.Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, за Би-Би-Си изјави дека

ЗЕЛЕНСКИ ЈА ПРИЗНА ГОРКАТА ВИСТИНА!? Два градови се МРТВИ, руските сили помоќни, ако го пробијат…

Руската војска има бројчана предност Зеленски рече дека ситуацијата за Украина ќе стане многу тешка доколку Русија го пробие источниот регион Донбас. Силите на Москва се „побројни и помоќни“, рече Зеленски, но рече дека украинските

ЗЕЛЕНСКИ ОТКРИВА КАДЕ СЕ 2.500 ЗАТВОРЕНИЦИ ОД АЗОВСТАЛ: МОРА СИТЕ ЖИВИ ДА БИДАТ ВРАТЕНИ ДОМА!

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека веројатно повеќе од 2.500 затвореници од фабриката за челик Азовстал во Мариупол се сега приведени во регионите Доњецк и Луганск во источна Украина, пишува Си-Ен-Ен. Зеленски рече

Зеленски во вторник со видео порака ќе им се обрати на албанските пратеници

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски се очекува да се обрати пред албанскиот Парламент на следната пленарна седница, јави дописничката на МИА од Тирана. Топ чанел објави дека Зеленски се согласил да се обрати со видео порака до

Зеленски остро го осуди раководството на Путин: „КРАЈНАТА ЦЕЛ НА РУСИЈА Е РУШЕЊЕ НА ГЛОБАЛНАТА…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски смета дека Русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во регионот на Придњестровје и дека украинските вооружени сили се подготвени за можна ескалација на руските војници во оваа