Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

зоран заев

Заев: Со почеток на преговори со верификуван и неоспорен македонски јазик во рамки на ЕУ добиваме…

Најважното прашање, македонскиот јазик и македонскиот иденититет се осигурани во преговарачката рамка и со тоа признаени и прифатени од ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно, порача вечерва поранешниот премиер Зоран Заев. -Протоколот што

Зоран Заев од Конгресот на СИРИЗА – ЦЕЛАТА ПУБЛИКА НА НОЗЕ додека поранешниот премиер оди кон…

Со Алексис бевме решени да направиме огромен заеднички чекор за иднината на нашите земји, но и за регионот и Европа, нашиот мировен договор испрати силен сигнал до светот, успехот има влијание многу подалеку од регионот, беа дел од

„Отворен Балкан“: Во моментов се работи на поврзување на шемите за електронска идентификација

Државјаните на Србија, Албанија и Македонија ќе можат да се вработат во некоја од земјите членки на „Отворен Балкан“ со добивање Идентификациски (матичен) број на Отворен Балкан“, без какви било дополнителни административни процедури,

Ципрас: Горди сме што верувавме и го реализиравме, по секоја цена историскиот договор од Преспа

Во овие денови на војна, пораката на Договорот од Преспа е уште поактуелна, како порака за мир и солидарност на народите на континентот, кој поминува низ голгота од ужасите на војната, рече лидерот на СИРИЗА ,Алексис Ципрас во неговиот

Заев по повод годишнината од членството во НАТО: Излеговме од изолацијата за денес да носиме одлуки…

Поранешниот премиер Зоран Заев денеска, преку својот фејсбук профил, порача дека годишнината од членството во НАТО е момент на кој сите се сеќаваме со гордост. Изминавме долг пат кој го занемаривме од дента кога горди го гледавме

Македонија две години полноправна членка на НАТО

Македонија пред две години стана триесетта земја-членка на НАТО. Во вонредни околности, кога светот се соочуваше со пандемијата на Ковид-19, вршителот на должност амбасадор на земјава во САД Вилма Петковска во Вашингтон му го предаде

Заев против ставовите на Димитров: Доколку Димитров е против што било од позициите кои сме ги…

Македонија има јасни позиции во разговорите со Бугарија, изградени со целосно владино единство и испратени како одговор од нашето МНР до бугарското МНР. Македонскиот идентитет и македонскиот јазик воопшто не се тема на разговор помеѓу

Зоран Заев со честитка до сите граѓани на државата: Бадник да помине во љубов, радост, благосостојба…

Премиерот во оставка Зоран Заев го честита Бадник и посакува празникот предвесник на Христовото раѓање, кој традиционално се празнува во семејствата, да помине во љубов, радост, благосостојба и толеранција. Семејните вредности,

Села смета дека главните актери во власта немаат легитимитет: Заев треба да го истера мандатот до…

Доволна причина за да има предвремени парламентарни избори е „недостигот на легитимитет на власта“, изјави денеска претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на последната средба со новинари за ова календарска година, додавајќи

Мандатот вратен во рацете на Пендаровски: Во рок од 10 дена ќе биде назначен нов премиер

Претседателот Стево Пендаровски прими формално известување од Собранието дека е констатирана оставката на премиерот Зоран Заев, која повлекува оставка на целата Влада, информираат за МИА од Кабинетот на шефот на државата. Собранието на