Талибанците ги предупредија САД дека Американците „ќе патат и ќе гинат“ откако ќе ги откажаа мировните разговори.

Американците ќе страдаат повеќе од кој било друг, Американците ќе гинат, изјави портпаролот на талибанците Табихулах Муџахид.

Тој предупреди дека откажувањето на преговорите ќе доведе до „понатамошно губење на животите на Американците“, но и на американските интереси и дека САД ќе бидат принудени порано или подоцна да се вратат на преговарачката маса.

Во меѓувреме, талибанците ветија дека ќе ја продолжат војната се додека странските сили не се повлечат целосно од Авганистан.

Според муџахедините, разговорите оделе добро се до пред некој, кога владата и милитантните претставници се согласиле да одржат формални мировни разговори на 23 септември.

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека ги откажал планираните тајни средби со талибанските лидери и авганистанскиот претседател Ашраф Гани по серијата терористички напади што го потресоа Кабул минатата недела.

Талибанците и авганистанските владини сили се судираат низ Авганистан неколку часа по почетокот на долгоочекуваните мировни разговори во Доха, соопштија властите.