Ништо од вечерашниот дуел помеѓу Новак Ѓоковиќ и Андреј Рубиев во финалето на Адрија турнејата во Задар!

Причината е многу непријатна, бугарскиот тенисер Григор Димитров потврди дека е заразен со коронавирус.

Здраво на сите, сакам да ги известам моите фанови и пријатели дека во Монако се тестирав и ми утврдија дека сум позитивен на Ковид-19. Сакам сите со кои сум бил во контакт изминатите неколку дена да го знаат ова за да се тестираат и да ги преземат потребните чекори. Жал ми е ако повредам некого. Сега сум дома и закрепнувам. Благодарам за поддршката и останете здрави и безбедни, објави Димитров на Инстаграм.

Димитров беше учесник на минатонеделниот турнир, што беше организиран во Белград, а тој беше и на вечерни излегувања со Новак Ѓоковиќ, Зверев и други, поради што српскиот тенисер беше критикуван како организатор на тој турнир во западните медиуми.

За време на престојот во Задар, Димитров играше и кошарка со Новак Ѓоковиќ, Борна Чириќ, Марин Чилиќ и Александар Зверев, а тој се откажа од учеството на турнирот по вчерашниот убедлив пораз од Чориќ (4: 1, 4: 1).

Се шпекулираше дека станува збор за некаква повреда на раката, но Димитров вечерва ја откри вистинската причина.

Несомнено е дека оваа вест ќе предизвика само реакции низ целиот свет на тенисот во врска со организацијата на Адрија турнејата и многу критики на адреса на Новак Ѓоковиќ.


Напишете коментар