Приватни острови, неколку палати и личен харем со илјадници жени дефинитивно не е она што Карл Маркс го мисли кога замислува рај од работничката класа. Но, комунистот Ким Јонг Ун троши милиони на скапи задоволства, додека Севернокорејците живеат во сиромаштија и страв.

Фактите за неговото огромно богатство се појавуваат сè почесто. Богатството на лидерот на Северна Кореја е најмалку 5 милијарди долари. Парите ги троши на десетици скапи автомобили, луксузни недвижнини и најдобрите странски деликатеси. Наспроти позадинската депресивна економска состојба во државата, каде 60 отсто од граѓаните живеат под прагот на сиромаштијата, неговиот луксузен начин на живот е уште поимпресивен.

Тој поседува 17 палати лоцирани во различни делови на земјата. Една од нив, во Вонсан, има 500 метри приватна писта. Главната резиденција на лидерот е во главниот град Пјонгјанг. Палатата таму е заштитена од нуклеарен напад и ја чуваат голем број војници. Опкружен е со високонапонска електрична ограда и мински полиња. Зградата има своја железничка станица, а подземните тунели водат кон други палати.

Покрај луксузни замоци, Ким има и приватен остров за забава. Во 2013 година го посети познатиот кошаркар Денис Родман, кој е пријател со севернокорејскиот лидер. Тој вели дека местото е слично на Хаваи или Ибица, но тука се опушта само Ким Јонг Ун, заедно со уште 50-60 луѓе со кои шефот на државата пие скап алкохол.

Кошаркарот Родман е еден од ретките што ја видел луксузната јахта на Ким Јонг Ун. Тој ја опишува како брод од 29 метри. Јахтата Принцес чини околу 7 милиони долари. Има луксузни кабини и трпезарија за десет лица.

Генералниот секретар поседува луксузен авион ИЛ-62 произведен во Русија. Авионот е наречен Военото воздухопловство Ун. Тој често седи на пилотското место, иако нема квалификации за летање. Ким Јонг Ун поседува блиндирана лимузина Мерцедес-Мајбах Пулман Гард во вредност од околу 1 милион долари. Во неговата колекција има 100 луксузни автомобили. Во возот на владетелот на Северна Кореја им подводаџии од таканаречениот Одред за задоволство или Кипумјо. Групата вклучува околу 2.000 девици на кои им се плаќа да имаат секс со Ким Јонг Ун и други високи претставници на владата. Лидерот на не штеди пари за неговиот харем. Во 2016 година тој потроши 2,7 милиони фунти на скапа долна облека за девојките, вклучувајќи секси корсети и друга облека донесени од Кина.

Личната колекција на часовници на генералниот секретар се проценува на 8 милиони долари. За време на тестирањето за нуклеарна ракета минатата година, тој носеше швајцарски часовник IWC Portofino Automatic вреден 10.000 фунти.

И покрај фактот дека населението во Северна Кореја гладува, Ким Јонг Ун никогаш не останува без гурманска храна. Тој сака да ужива со црн дроб од гуска, јастог и кавијар. Неговите деликатеси се подготвени од тим на лични готвачи кои го придружуваат дури и на меѓународни патувања. Еден час пред да се послужат садовите, готвачите ја дегустираат храната за да се осигурат дека нивниот водач нема да биде отруен. Ким обожава добар алкохол и нарачува илјадници шишиња виски од целиот свет секоја година. За алкохол троши околу 21 милион фунти, а некои пијалоци чинат и до 1.500 фунти по шише. Диктаторот пуши дизајнерски цигари од Ив Сен Лоран, а една кутија чини 31 фунта.

Лидерот на НДРК ја сака кошарката. Додека студирал во Швајцарија, зидовите на неговата соба биле украсени со постери од Мајкл Џордан и Чикаго Булс. Тројца играчи на Харлем Глобтротерс дојдоа во Северна Кореја на ревијален натпревар во 2013 година, што дополнително го зацврсти пријателството меѓу Ким Јонг Ун и Денис Родман.

Тој поседува 138 коњи од чистокрвно потекло, за кои потрошил повеќе од 584 000 американски долари. Владетелот на НДРК изгради неколку луксузни скијачки центри на планините, од кои последниот беше отворен во февруари минатата година. За најголемото одморалиште во земјата Масинон се потрошени околу 21 милион фунти. Изграден е за една година и е отворен во 2013 година. Како опрема е купен најскапиот австриски лифт.