Во седиштето на ФИФА во Цирих се одржа ждрепката за европските квалификации за пласман на Светското првенство кое за прв пат ќе се одржи на зима во Катар 2022 година. 

Репрезентацијата на Македонија беше сместена во четвртиот шешир во изборот, па нормално не доби противник само од оваа конкуренција. Македонија по ждрепката се најде во групата Ј, каде ќе играат селекциите на ГерманијаРоманијаИсландЕрменија и Лихтенштајн. Шансите за пласман на нашата селекција на Мундијалот се мали, но момците на Ангеловски со сигурност ќе пружат отпор на сите ривали.

ГРУПА А: ПортугалијаСрбија, Република Ирска, Луксембург, Азербејџан
ГРУПА Б: ШпанијаШведскаГрцијаГрузија, Косово
ГРУПА Ц: ИталијаШвајцаријаСеверна ИрскаБугарија, Литванија
ГРУПА Д: ФранцијаУкраинаФинска, БиХ, Казахстан
ГРУПА Е: БелгијаВелсЧешкаБелорусија, Естонија
ГРУПА Ф: ДанскаАвстријаШкотскаИзраелФарски Острови, Молдавија
ГРУПА Г:  ХоландијаТурцијаНорвешкаЦрна ГораЛетонија, Гибралтар
ГРУПА Х: ХрватскаСловачкаРусијаСловенијаКипар, Малта
ГРУПА И: АнглијаПолскаУнгаријаАлбанијаАндора, Сан Марино
ГРУПА Ј:  Германија, Романија, Исланд, Македонија, Ерменија, Лихтенштајн

извор : гол.мк