Во соопштението со кое се потврдува одложувањето на мечот со Ливерпул поради упадот на навивачите на Олд Трафорд, Манчестер Јунајтед објави дека ќе соработува со полицијата, а денес беше објавено дека навивачите кои учествуваа во немирите ќе дефинитивно да бидат казнети.

Двајца полицајци биле повредени при упадот на навивачите на Олд Трафорд, едниот бил нападнат со шише и претрпел сериозна расекотина на лицето, поради што морал итно да биде пренесен во болница.

Манчестер Јунајтед соработува со полицијата за да можат да се идентификуваат сите кои учествувале во немирите, а оние за кои е докажано дека учествувале во немирите и уништувањето на имотот може да се соочат со забрана за влез на стадион од шест натпревари За оние кои учествувале во криминално однесување и биле агресивни, тие се соочуваат со потешки казни.

Клубот е фокусиран на идентификување на сите немири, но беше нагласено дека оние што протестираа мирно, иако беа на теренот на стадионот, може да не бидат казнети.

Клубот нема желба да ги казни оние што мирно го искажаа својот став, но соработува со полицијата за да можат да се идентификуваат оние кои биле агресивни и учествувале во криминални активности.

Во Јунајтед тие ја отфрлија можноста што се споменуваше во неделата, и сметаат дека никој од вработените на стадионот не им ги отвори портите на навивачите и не ги пушти да влезат внатре.Наводите што се појавија во некои медиуми и кои тврдат дека навивачите влегле на стадионот од страна на некој што им ги отворил портите, се целосно неточни. Откако ги пробија заштитните огради, дел од демонстрантите се искачија на портата на крајот од „Минхен тунелот“, насилно влегоа на трибините пред да го отворат страничниот влез на теренот за другите, објави клубот.

Вториот чекор напред се случи кога навивачите ја скршија вратата на влезот за лица со попреченост и со тоа дозволија влегување на една група. Повеќето навивачи го осудуваат ваквото однесување, предизвикувајќи штета и агресија кон вработените во клубот, полицијата и другите навивачи кои беа присутни, а тие луѓе сега се проблем за полицијата, додаваат од клубот.

Сè уште нема официјални информации за новиот датум на натпреварот. Една од опциите е да се игра на денот на финалето во ФА купот, но потоа и натпреварот на Ливерпул со Вест Бромвич Албион исто така ќе треба да се одложи.

Информациите за новиот датум на натпреварот и можните начини на кои тоа би влијаело на некои други натпревари ќе бидат објавени по договорот со Премиер лигата, заклучено е во соопштението на Јунајтед.