Чешка може да протера околу 60 вработени во руската амбасада од Прага доколку Русија не донесе одлука до четврток до 12 часот да ги врати во Москва вработените во чешката дипломатска мисија, прогласени за персона нон грата . Ова го изјави министерот за надворешни работи, Јакуб Кулханек во интервју објавено во четвртокот од весникот Лидове Новини.

Станува збор за околу 60 лица (вработени во руската амбасада). Целта е бројот на вработени во руската амбасада да одговара со бројот на дипломати на нашата државата на нашата амбасада во Москва, рече министерот.

Прага ја обвини Москва за експлозиите во 2014 година, во складиштето со муниција во источното село Варбетице. Во врска со ова, чешките власти објавија одлука за протерување на 18 вработени во руската амбасада, кои беа прогласени за руски шпиони во земјата. Руското Министерство за надворешни работи силно протестираше до Прага во врска со таа одлука донесена под неразумни и конструирани изговори и исто така прогласи 20 лица од чешката амбасада во Москва за персона нон грата.

Министерството за надворешни работи на Чешка одржува консултации со Велика Британија и Холандија за да разработи одговор во врска со инцидентот во Варбетица, откри министерот. Министерството се консултира со своите сојузници во Холандија и Велика Британија за нивното искуство за тоа како постапувале овие земји во случај на соборување на летот МХ17 над Украина или труење на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Солсбери, рече Кулганек .

Русите Александар Петров и Руслан Боширов, осомничени во Велика Британија за обид за убиство на семејството на поранешниот разузнавач Сергеј Скрипал, беа поврзани од чешка страна со експлозијата во складиштето за муниција во селото Варбетице на 16 октомври 2014 година, што резултираше во две загинати лица.

Запрашан за изгледите за надомест на штета од експлозиите во Варбетице, министерот рече: Разгледуваме разни опции. Ако некоја држава изврши меѓународно дело и предизвика штета на друга држава, тогаш засегнатата држава може да бара надомест на штета. Може да има карактер на надомест за материјална штета или задоволство во форма на признание или извинување, рече Кулханек.

Чешките власти во понеделникот соопштија дека штетата од експлозиите надмина милијарда круни (околу 47 милиони долари). Ова е цената на имотот уништен во магацинот, како и работата за отстранување на неексплодирани средства извршени во околината на Варбетице од крајот на 2014 година до есента 2020 година. Покрај тоа, сторителите мора да платат надомест на семејствата на двајца чешки државјани, убиени во експлозиите.

Претходно, чешката влада соопшти дека персоналот на чешката амбасада во Москва е значително помал од руската дипломатска мисија во Прага. Опозицијата ја повика владата да преземе чекори за да се постигне паритет во бројот на персоналот во двете мисии.

Според проценките на чешкото Министерство за надворешни работи во вторникот, персоналот на руската амбасада во републиката се состои од 27 дипломати и 67 технички персонал, додека амбасадата на Чешка во Руската Федерација се состои од пет дипломати и 19 технички персонал.