Полициската управа на округот Колумбија денес соопшти дека уште двајца полицајци кои на 6 јануари биле задолжени да спречат напад врз американскиот Капитол извршиле самоубиство, со што бројот на познати самоубиства на полицајци што ја чувале зградата тој ден се искачил на четири.

Полицаецот Гинтер Хашида беше пронајден мртов во својот дом во четвртокот, рече портпаролот на одделот Хју Кару во изјавата. Хашида се приклучи на Митрополитанската полиција (МПД) на округот Колумбија во мај 2003 година.

Друг офицер на МПД што го бранеше Капитол на 6 јануари, Кајл Де Фрајтаг, беше пронајден мртов на 10 јули, додаде Кару во соопштението. Причината за смртта на ДеФрајтаг е исто така самоубиство. Тој е во полициската администрација од ноември 2016 година.

Полицаецот МПД, Џефри Смит и полицискиот службеник во Капитол, Хауард Либенгуд, кои исто така беа одговорните за регулирање на немирите во Капитол, извршија самоубиство.

Стотици поддржувачи на тогашниот претседател Доналд Трамп упаднаа во зградата тој ден во неуспешен обид да го спречат Конгресот да ја потврди победата на демократскиот претседател Џо Бајден на изборите. Четири лица загинаа на денот на насилството.

Следниот ден, почина полицаец од Капитол, кој беше нападнат од демонстрантите


Во нападот беа повредени повеќе од 100 полицајци. Тие немири доведоа до второто судење на Трамп за отповикување. Повеќе од 500 луѓе беа уапсени за насилството тој ден.

За време на емотивното сведочење минатата недела, четворица полицајци изјавија пред специјалната комисија на Претставничкиот дом дека биле тепани, им се заканувале, навредувани на расна основа и дека тој ден се плашеле за своите животи.