Доналд Трамп може да се врати во политиката ако загуби од Џо Бајден во претседателската трка во 2020 година.

Неговиот поранешен советник и директор за комуникации Брајан Ланза изјави за програмата Денес на Би-Би-Си дека ако Трамп ги загуби овие избори, може да се кандидира за нови избори, во 2024 година.

Нешто слично пишува и секогаш информираниот „Бизнис инсајдер“. Сепак, тие не го наведуваат името на нивниот извор, но велат дека информацијата им ја потврдил републиканец близок до американскиот претседател.

Мислам дека тој повторно ќе се кандидира за претседател ако изгуби сега, цитираше неименуван извор од Републиканската партија, Бизнис Инсајдер.

Трамп тогаш би имал 77 години, но прашање е дали републиканците ќе го дозволат тоа.

Јас не сум обожавател на Трамп, но не сум ниту против него, но ако ги погледнете неговите бројки, тој само што ги освои Суперболот, наградата МВП и Оскар, дури и ако ја изгуби трката за претседател, рече друг републиканец, според „Бизнис инсајдер“.

Слично мислење има и Стив Банон, поранешниот главен стратег на Трамп, кој ја напушти Белата куќа во 2017 година.

Ако ги загуби изборите, сè уште нема да го видите крајот на Трамп. Мислам дека тој ќе победи на изборите, ако Бајден биде прогласен за победник, Трамп ќе објави дека ќе се кандидира повторно во 2024 година, изјави Стив Банон за еден австралиски медиум.