Американскиот претседател Доналд Трамп во неделата изјави дека сега е имун на ковид-19, еден ден откако неговиот лекар објави кратко писмо во кое се вели дека веќе не е опасен за околината и не може да го пренесе вирусот.

Се чини дека сум имун, не знам, претпоставувам на подолго време, можеби за пократко време, а можеби и за цел живот. Никој не знае со сигурност, но јас сум сега имун, изјави тој за Фокс њуз во телефонското интервју.

Имате претседател кој е имун. Денес имате претседател кој не мора да се крие во подрумот како неговиот противник, додаде тој, повикувајќи се на демократскиот кандидат Џо Бајден.

Во однос на имунитетот на ковид-19, сè уште има многу непознати: не е познато точно колку обезбедуваат антитела за заштита или колку долго може да трае имунитетот.

Во интервју за Фокс Њуз, Трамп навести дека неговиот демократски противкандидат можеби е болен.

Ако го видовте Џо тој страшно кашлаше вчера рече тој. Не знам што значи тоа, но медиумите не разговараа многу за тоа, додаде тој.

Изборниот штаб на Бајден ги објавува неговите резултати од тестови за ковид секој ден и сите се негативни досега.

Доналд Трамп им се обрати на приврзаниците на Белата куќа во саботата.

Предвидено е да се врати на трката на почетокот на неделава, со забрзано темпо: ќе патува за Флорида во понеделник, во Пенсилванија во вторник и во Ајова во среда.