Нови 69.000 случаи на коронавирус се регистрирани во Соединетите држави во петокот. Трет ден по ред да САД бележат рекордно зголемување на дневниот број на заразени од корона во таа земја.

Како резултат на континуираното зголемување на бројот на заразени лица, надлежните власти во сојузната држава Калифорнија соопштија дека ќе ослободат 8000 затвореници од затворите пред истекот на казната.

Во исто време, за прв пат од почетокот на пандемијата, Американците можеа да го видат Претседателот Доналд Трамп како носи маска за лице во јавноста.

Претседателот Доналд Трамп носеше маска за лице за време на посетата на Националниот воен медицински центар Валтер Рид.

Трамп во саботата беше фотографиран заедно со десетина функционери при посетата на таа болницата, облечен во сина маска на морнарицата украсена со златен претседателски печат.

Претседателот Трамп имаше средба со припадниците на воените сили и нивните семејства, како и со здравствените работници кои биле во првите редови на пандемијата „Ковид-19“.

Според податоците објавени на worldometers во САД се регистрирани
3.338.091 заразени од корона вирусот од почетокот на пандемијата.

Исто така се наведува дека во САД, земја која е најтешко погодена од вирусот корона во светот, од почетокот на пандемијата се регистрирани 137.240 смртни случаи поврзани со ковид-19.


Напишете коментар