Состанокот на челниците на Косово и Србија во Белата куќа во Вашингтон, закажан за 2 септември, можно е да се одложи со цел на неа да учествува и претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, објави порталот „Газета експрес”.

Според „Газета експрес”, косовската страна се согласила со одлагањето на состанокот, а се очекува во врска со новонастанатата ситуација да се изјасни и официјален Белград.

Најавено е дека делегациите на двете држави на преговорите во Вашингтон ќе ги предводат косовскиот премиер Авдулах Хоти и српскиот претседател Александар Вучиќ.


Напишете коментар