Специјалниот претставник на Светската здравствена организација (СЗО) за ковид-19 предвиде трет бран пандемија во Европа на почетокот на 2021 година, ако владите го повторат, како што рече, неуспехот да се спречи вториот бран на инфекција.

„Тие не ја изградија потребната инфраструктура во текот на летните месеци, бидејќи го ставија под контрола првиот бран на инфекција“, рече портпаролот на СЗО, Давид Набаро, во интервју за швајцарските медиуми.

“Сега имаме втор бран. Ако тие не ја изградат потребната инфраструктура, ќе имаме трет бран на почетокот на следната година”, предупредува Британецот Набаро чија кампања да стане генерален директор на СЗО во 2017 година не успеа.

Европа накратко имаше пад на стапката на инфекција и сега инфекцијата се прошири повторно. Германија и Франција вчера забележаа зголемување на случаите за 33.000, Швајцарија и Австрија имаат илјадници случаи на ден, додека Турција објави рекордни нови 5.532 случаи.

Набаро го издвои потегот на Швајцарија да дозволи скијање – со задолжително носење маски во лифтовите – додека другите алпски земји ги затворија ски-центрите. Набаро рече дека Швајцарија може да достигне „многу високо ниво на болни и мртви“.

„Штом стапките на инфекција исчезнат, и тие ќе исчезнат, тогаш можеме да бидеме слободни колку што сакаме“, изјави Набаро за „Солотунер Зајтунг“. “Но, сега? Треба ли да се отворат ски-центрите? Под кои услови?”, праша тој.

Набаро ги пофали одговорите на азиските земји како Јужна Кореја, каде стапката на инфекции е релативно ниска.

“Луѓето се целосно ангажирани, тие прифатија однесување што го отежнува ширењето на вирусот. Одржуваат растојание, носат маски, се изолираат кога се болни, ги мијат рацете и лицето. Тие ги штитат најранливите групи”, рече тој.

Набаро исто така рече дека Азија не ги ублажува ограничувањата.

„Треба да почекате додека бројот на заразени не се намали и остане таков. Одговорот на Европа не е целосен“, рече тој.