Турските власти ја поддржуваат воената акција на Азербејџан во Нагроно-Карабах, изјави официјалниот претставник на турскиот претседател, Ибрахим Калин.

Redžep Tajip Erdogan

„Ерменија го прекрши примирјето напаѓајќи цивилни населби и уште еднаш покажа дека е против мирот и стабилноста.

„Меѓународната заедница мора веднаш да ги запре овие опасни провокации“, напиша Калин на својот профил на Твитер.