Со таа хистерија, тој не знае што да прави, рече Чавушоглу!

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлуд Чавушоглу изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон стана хистеричен поради случувањата во либискиот и сирискиот конфликт, како и поради спорот околу поморските граници во Источниот Медитеран.

Во Либија, тие (Франција) го поддржаа пучистот (калифот) Хафтар и направија сериозна грешка – рече Чавушоглу.

Според неговите збориви, работите се сменија, рамнотежата на силите се смени, Хафтар е поразен, а Макрон стана хистеричен.

Тој не знаеше што да прави со таа хистерија. Веднаш после тоа, тој рече дека нашите бродови ги малтретирале нивните ( француските ) бродови во Источниот Медитеран, но тој тоа не можеше ниту да го документира, ниту да го докаже и беше повторно понижен – додаде Чавушоглу.


Напишете коментар