Амбасадорот на Црна Гора во Полска и поранешен министер за здравство Будимир Сегрт е уапсен денес, изјави вицепремиерот Дритан Абазовиќ.

“Поранешниот министер за здравство и амбасадор на Црна Гора во Полска Будимир Сегрт е уапсен. Нема недопирливи! Борбата против високата корупција останува приоритет!”, Напиша Абазовиќ на Твитер.

Абазовиќ додаде дека ќе докаже дека државата е посилна од организираниот криминал.

Специјалната државна обвинителка Лидија Вукчевиќ му одреди мерка притвор на Шегрт, поранешниот директор на приватната болница „Меjине“ до 72 часа.

Чирак е сослушан како осомничен за злоупотреба на положбата во случајот „Меjине“, во кој, покрај него, обвинителството се сомнева и на уште неколку лица, пренесува РТЦГ.

Вукчевиќ на прес-конференција на 25 декември објави дека истрагата за купување и продажба на болницата во Меjине утврдила дека државата е оштетена за најмалку 10 милиони евра.