Полицијата во Албанија ја уапси пејачката Фиола Морина на граничниот премин Морина, под сомнение дека сакала илегално да префрла огнено оружје преку граница, јавува агенцијата „Миа Ора“, пренесува Танјуг.

Пиштолот е пронајден во чантата на пејачката, а по претресот на нејзиното возило, полицијата го пронашла и пиштолот.

  • За време на контролата, во торбата на Ф.М. (34), која била пријавена во Приштина, Косово, граничната полиција пронашла и како доказ запленила огнено оружје од типот „Зораки“ со 23 куршуми. Пиштолот изгледал како запалка бил пронајден во багажникот на возилото – објави албанската гранична полиција.