Уапсена позната српска пејачка: Со пријателот останала без пари во Австралија, па ограбувала банкомати

Српската пејачка Романа Паниќ (45) и агентот за недвижнини Филип М. (40) се осомничени дека инсталирале уреди за снимање на три банкомати во Бризбејн, Австралија, во текот на март и април, известува таму порталот „9news“.

„Тие беа во Австралија како туристи кога наидоа на проблеми со парите и потоа излегоа со план како да ги„ наполнат своите паричници “и собраа банкарски податоци на 35 лица“, рече судијата од Окружниот суд Бризбејн, Пол Смит.

Филип М. се изјасни за виновен по 18 точки, Романа П. за 16 и тие ќе треба, покрај тоа што да ги вратат парите, и ќе одлежат затвор. Според странските медиуми, Филип М. е осуден на 14 месеци, а Романа П. на 12 месеци, односно таа ќе биде пуштена на условна казна по три месеци.
Откако еден техничар пронашол нелегални уреди на банкомат, при претрес на стан во Спринг Хил каде и двајцата престојувале, на банкоматите пронашле обележани 23.500 австралиски банкноти, снимачи на картички, картички за чување податоци со слики од клиенти, лични банкарски податоци на клиенти во банки и алатки за инсталирање на дополнителни уреди.

Полициските службеници откриле дека Филип М. најпрво го извидувал банкоматот, само за да се врати два дена подоцна и да ги постави уредите со хируршка маска. Судијата Смит оцени дека целата постапка е прецизно дизајнирана и дека целиот систем им овозможил на Филип М. и Романи П. незаконски да ги снимаат луѓето кои користат банкомати. Тие ги обжалија пресудите, но беа одбиени.


Напишете коментар