Преостанатите натпревари од осмина финалето од Лигата на шампионите ќе се играат на домашните терени или во Германија, каде ќе се играат натпревари меѓу Интер и Хетафе и Рома против Севиља.

Продолжението на натпреварувањето по осмина финалето ќе се игра во Португалија, соопшти Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), а клубовите нема да ја напуштат таа земја сè додека не бидат елиминирани од натпреварувањето.

Сите натпревари ќе се играат без присуство на навивачи, така што за тоа практично не беше ни дискутирано. Натпреварите од Лигата на шампионите ќе се играат од 12 до 23 август. Натпреварите во Лига Европа ќе се играат од 10 до 21 август.

Во исто време, УЕФА објасни дека поради непредвидени околности, ВАР нема да биде воведен во Лигата на Европа, и дека истиот ќе биде одложен до сезоната 2021/2022, иако првично беше планиран за нокаут фазата оваа сезона.

УЕФА усвои и здравствен протокол кој ќе биде обврзувачки за сите тимови и нивните играчи, но и за другите учесници на фудбалски натпревари и нивната организација.


Напишете коментар